ZiskejZdravi.cz

Zvýšený cholesterol - hypercholesterolémie

Cholesterol je přirozená součást buněk a bez něj by naše tělo nemohlo vytvářet důležité látky jako je třeba vitamín D či žlučové kyseliny. Pokud je ovšem cholesterolu hodně, tělo ho ukládá do stěn cév a ty se stávají málo pružné, zužuje se vnitřní průměr a oblast, kde je takto postižená céva může být špatně prokrvená. Chlesterol je tedy potřeba, ale jen v uričtém množství. Znáte svou hladinu cholesterolu? To by jste měli, protože zvýšená hladina cholesterolu a poruchy metabolismu dalších tuků jsou onemocněními hromadného výskytu. Problémem je že nebolí, ale až když je pozdě projeví se následným postižením důležitých orgánů například srdečním infarktem či mozkovou příhodou. Zvýšená hladina celkového cholesterolu (hypercholesterolémie) je koncentrace v krvi vyšší než 5 mmol/l, z toho LDL cholesterolu (nad 3 mmol/l).

Příznaky: Vysoký obsah cholesterolu je neviditelné riziko, protože nemá přímé vnější příznaky. Příznaky jsou podobné jako u aterosklerózy  (možné bolesti nohou, vysoký krevní tlak, bolest v hrudní oblasti okolo srdce atd.) a vysokého krevního tlaku (bolest hlavy, zmlžené vidění, rychlý tep nebo pocit malátnosti).

Příčina: Cholesterol je tuková voskovitá hmota, která se běžně vyskytuje ve všech tělních buňkách. Je používán ke stavbě buněk, k tvorbě hormonů a pomáhá při trávení potravy. Tvá játra vyprodukují pro tělo dostatek cholesterolu. Ale cholesterol se nachází také ve všech živočišných produktech , v mléčných výrobcích, v sádle a hydrogenovaných tucích. Nadbytek cholesterolu se hromadí v tukových zásobách podél vnitřních stěn tepen. Tak pomalu cévy ucpává a natrhává tkáně a vytváří vláknitý plak. Výsledkem je ateroskleróza.

Tady jsou některá fakta o cholesterolu, abys lépe mohl pochopit celou situaci:

Zaprvé se cholesterol nachází v naší stravě, většina z toho je ve vajíčkách a mase. Jedno vejce má 275 mg a třeba jablko nemá žádný.

Dále je cholesterol ve tvé krvi. To je to, co měří lékař. Ideálně by měl být pod 200 mg/dl. V krvi jsou dva typy cholesterolu:

lipoproteiny s nízkou hustotou - LDL (low density lipoproteins)

tento typ ucpává tepny a je pro tebe špatný. Čím je jeho hodnota v krvi nižší, tím je to lepší.

lipoproteiny s vysokou hustotou - HDL (high density lipoproteins)

tento cholesterol čistí artérie a je pro tebe dobrý. Čím je jeho hodnota v krvi vyšší tím je to lepší.

Když se hladina cholesterolu zvyšuje, tak každé zvýšené 1% hladiny cholesterolu zvyšuje riziko srdečního infarktu o 2%. Takže většina lidí v našem národě je ve velkém nebezpečí srdečního infarktu. A přesto se tento problém dá řešit.

Ideální rozmezí cholesterolu je 170-190 mg/dl. Pod 150 mg/dl je zvýšené riziko úmrtí z jiných příčin, jako je rakovina jater, nemoci plic a různé druhy mozkové mrtvice.

Přirozená léčba: Nejez nasycené tuky. To je typ tuku obsažený v mase, másle, sýrech a hydrogenovaných olejích - což je nejhorší druh všech olejů a tuků, protože nejvíce zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi.

Jez pouze složené nenasycené tuky. To snižuje cholesterol. Tento typ se nachází pouze v rostlinných olejích, jako je kukuřičný, sojový, klíčkový a lněný olej. Používej pouze oleje lisované za studena, nikdy nepoužívej hydrogenované oleje (ani částečně). Většina olejů v obchodech jsou často hydrogenované. Nepoužívej hydrogenovaný řepkový olej.

Když jíš velká jídla, stimulují se tím játra k produkci enzymu, který zvyšuje jaterní vylučování cholesterolu. Jez menší porce.

Nejez nic, co je smažené. Ještě horší jsou smažené potraviny na živočišných tucích (což je většinou). Buď na pozoru před rychlými občerstveními.

Vypij denně nejméně osm sklenic vody. Je to potřebné k tomu, aby tělem procházela vláknina, která absorbuje cholesterol.

Lecitin je úžasný pro emulgování tuků a cholesterolu, takže mohou být tělem využity nebo odplaveny ven. Užívej potraviny bohaté na lecitin, jako jsou sojové boby, nebo lecitinové granule, které se z toho získávají; jsou lepší než tekutý lecitin.

Nejlepší olej pro tvé používání je klíčkový olej a lněný olej - v malé míře. Připravuj si jídla bez oleje a tuků. Poté si přidej trošku oleje až na talíř na hotové jídlo. Takto si budeš moci dobře spočítat, kolik tuku používáš, a že to nebude tuk tepelně zpracovaný.

Dále můžeš používat jednoduché nenasycené oleje. Dnes se již ví, že také snižují cholesterol. To je například olivový olej a různé jiné potraviny, jako například ořechy a avokádo. (Ohledně za studena lisovaného bezerukového řepkového oleje se stále ještě vedou spory, proto ho zde nebudeme uvádět). Tyto tuky velmi rychle snižují špatný LDL cholesterol. Avokádo je jedno z nejtučnějších potravin, přesto má tendenci cholesterol snižovat!

Ořechy snižují cholesterol, zvláště vlašské ořechy. Dále jsou dobré i sojové boby a fazole.

Nejez průmyslově zpracované potraviny, nejez často arašídové máslo, protože se skoro vždy při jeho výrobě odstraní arašídový tuk a nahradí se levnými hydrogenovanými oleji (někdy dokonce sádlem). Kupuj pouze kvalitní arašídové máslo. Otevři si ho a ucítíš ten rozdíl. Nejez sušenky, chipsy a další tučné pochutiny.



Vajíčka obsahují hodně cholesterolu (275 mg v jednom vejci); přesto studie dokazují, že u většiny lidí nezvyšují hladinu cholesterolu. To je proto, že žloutek obsahuje jak hodně cholesterolu tak i hodně lecitinu, který je potřebný k jeho využití.

Jez více ovoce a fazolí. Obojí obsahuje pektin, který obklopí cholesterol a vyloučí ho z těla. Pektin je ve veškerém ovoci a fazolích. Také mrkve snižují cholesterol, protože obsahují pektin. Zelí, brokolice a cibule mají pektin vápenatý.

Každý den potřebuješ 6 gramů vlákniny rozpustné ve vodě. Ta se nachází v ovoci, zelenině, v celý zrnech, luštěninách a ořechách. Kukuřice, rýže a oves pomáhají snižovat LDL cholesterol, aniž by snižovaly HDL cholesterol. Pšeničné otruby pomáhají proti rakovině tlustého střeva, ale nesnižují LDL cholesterol. Ovesné otruby snižují cholesterol stejným způsobem jako pektin. Dělej si placky z ovesných otrub a jez je každý den. Ovesná kaše je také moc dobrá.

Čerstvý česnek snižuje cholesterol (a také vysoký krevní tlak), ale není tomu tak u vařeného nebo u česneku, který je zbaven uměle zápachu. Bylo zjištěno, že esenciální olej obsažený v česneku i v cibuli snižuje hodnoty cholesterolu v krvi a stimuluje fibrinolytickou činnost. Každodenní užívání česneku, třeba jen v tabletách, po dobu 3-4 měsíců sníží cholesterol o 14-20% a triglyceridy o 18-24%.

Celerová šťáva význačně snižuje cholesterol.

Všechny rostliny, které obsahují fytosteroly snižují cholesterol. Nejvíce toho obsahuje sezamové semínko a dále slunečnicové semínko, květák, fíky, jahody, cibule, cukety, meruňky, rajčata a celer.

Vitamin C, E a niacin také snižují cholesterol, spolu s vápníkem.

Vitamin C snižuje oxidaci LDL a zabraňuje vzniku srdečních onemocnění. K tomuto účelu je i velmi dobrý vitamin E a selen. Zinek a měď zvyšují HDL cholesterol a snižují LDL.

Používáním 30mg denně B15 3x denně po dobu 20 dni byl u testovaných osob snížen cholesterol o 90%!

Další rady:

Cvičení pomáhá snižovat špatný cholesterol. Pravidelné pečlivé cvičení zvyšuje hladinu HDL a snižuje LDL.

Nepoužívej kávu, tabák nebo alkohol. Zvyšují škodlivý LDL cholesterol. Kysličník uhelnatý ničí stěny tepen, takže se může vytvářet zacpání. Vyhýbej se všem drogám.

Tady jsou některé rostliny, které snižuji cholesterol: zázvor, pískavice řecké seno, ječmen, spirulina a olej z citrónové trávy.

Text: Nasezdravi.info

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným