ZiskejZdravi.cz

Rady lékařky - IMUNITA - nikdy nekončící boj

Imunita..., co je vlastně imunita? Jednoduše, je to komplexní soubor ochranných opatření, reagujících na ohrožující faktory, a to jak z vnějšího prostředí, tak i zevnitř našich organismů, souhrnně nazývaný imunitní systém. Imunita je permanentní boj o zachování našeho života.

Není to zrovna příjemné zjištění, že podmínky života na naší Zemi jsou tak rizikové, že naše vnitřní armáda musí být vůči nim v neustálé bojové pohotovosti..., ale podívat se pravdě do očí je základní podmínkou správného přístupu k této - tak důležité - problematice. Naše imunita, stejně jako reálné armády světa, se může nacházet na různé úrovni vycvičenosti, vyzbrojenosti, připravenosti. Některé armády (a jejich jednotky) jsou určeny pro průzkum, některé pro obranu svěřených pozic, další zase pro útočné operace. S imunitními systémy našeho těla je to podobné. Ti z nás, kteří mají silnou a vyváženou imunitu, snadno odolávají atakům nemoci či stresu. Naproti tomu další lidé v životě zjišťují, že se jejich imunita nachází v oslabeném či nevyváženém stavu tím, že často onemocní, či onemocní některým z autoimunitních onemocnění. Např. lupenka či revmatická artritida patří do kategorie těchto onemocnění, kdy jejich nesprávně pracující imunita chybně vyhodnocuje potencionální ohrožení pro organismus a začíná napadat vlastní tělo.

Dvě hlavní příčiny, zásadně ovlivňující stav naší imunity jsou dědičnost a životní styl.

S dědičností nic moc nenaděláme...., ale dobrou zprávou je, že ohledně životního stylu můžeme udělat opravdu hodně! Pozitivní změny ve faktorech životního stylu nejen že vysoce navyšují schopnost naší imunity úspěšně odolávat atakům nemocí (včetně těch nejvážnějších), ale dokonce způsobují postupné změny k lepšímu v naší genové výbavě! Tento poznatek je poměrně nový, zabývá se jím mladý vědní obor - epigenetika. Čím dřív člověk začne praktikovat jednotlivé kroky směrem k vyváženému životnímu stylu, tím více narůstá úžasná možnost předat svým potomkům lepší genetickou výbavu, než jsem po předcích zdědil já sám... V následujícíh bodech je vysvětleno, jak tedy prakticky posilovat svůj imunitní systém. Níže uvedené kroky jsou vyzkoušenou a výraznou praktickou pomocí jak pro vážně nemocné - a to i např. rakovinou či AIDS, tak pro ty z nás, kdo se cítí být zdraví a byli by rádi, aby to tak zůstalo i nadále.

CÍLE LÉČBY

Dílčími cíli naší léčby je zlepšení cirkulace krve krevního oběhu - přednostně kvůli lepšímu zásobování buněk kyslíkem, napomoci střevní mikroflóře k lepšímu fungování - stravou s vysokým obsahem vlákniny, omezit a zpomalit růst potencionálních nádorových buněk horkými zábaly (či koupelemi), posílit imunitu pro lepší obranyschopnost vůči rakovinovým spouštěčům a infekcím, a odstranit toxické látky způsobující anémii a ztrátu chuti k jídlu.

STRAVA A JEJÍ ROLE V IMUNITNÍM SYSTÉMU

Pokud chceme posílit svoji imunitu, popř. pokud bojujeme s vážnou nemocí, měli bychom (alespoň na čas) přejít na čistě vegetariánskou či veganskou stravu. Stranou ponechme veškeré tuky, rafinované cukry, ocet, umělá aditiva, ostré koření - (ne však bylinky). V tomto čase jezme co nejvíce syrové stravy a připravujme si čerstvé šťávy - hlavně z mrkve a červené řepy. a) jezte dvě, maximálně tři jídla denně. Dvě jsou lepší! V žádném případě nesvačinkujte, ani žádné limonády či jiné sladké nápoje. b) Jezte v pravidelný čas a také spát choďte ve stejný čas. c) Čtěte etikety a vyhněte se umělým přísadám, octu, glutamátu sodnému, všem druhům pepře, kypřícím práškům, živočišným produktům, zázvoru, skořici, muškátovému oříšku, hřebíčku a novému koření. d) Vynechejte jedno až tři jídla týdně. e) Jezte hodně syrového ovoce a zeleniny. Syrová strava by měla být ve vašem jídelníčku zastoupena 50 - 80%. f) Jezte pomalu a hodně žvýkejte!

g) Obilniny a luštěniny dobře povařte. Ideální je použít hrnec na pomalé vaření - tzv. crock pot. Pokud vaříte klasicky, tak např. obiloviny potřebují cca 3hod vaření na mírném plameni. Tento čas zkrátíte na polovinu tím, že je před vařením lehce podrtíte. h) Pokud je to možné, nepopíjejte k jídlu. Nápoje, jako limonády, džusy, řídké polévky atd. se v organismu chovají jako tekuté jídlo, ne jako nápoj! Jestliže jsou však džusy součástí vašeho léčebného programu, považujte je za samostatné „jídlo". Popíjejte je pomalu a velmi dobře je v ústech proměšujte se slinami.

V horké letní dny je možné se osvěžit rozmixovaným nápojem ( koktejlem, smoothie ), do kterého použijte max. 3 druhy mraženého ovoce. Tento nápoj však nepijte ledový! Před konzumací jej nechte odstát, poté opět pomalu, pozvolna popíjejte při současném kvalitním proměšování slinami.

Pokud nemáte vlastní zdroje sezonního ovoce a zeleniny nelitujte námahy ( či požádejte o pomoc někoho z vašich blízkých ) a najděte si dodavatele kvalitních bio produktů. Komerčně pěstované ovoce a zelenina zdaleka neobsahují látky (hlavně stopové prvky ), které jsou nezbytné pro synergické reakce komplexních, biochemických pochodů vašeho těla.

Doplňky stravy: Vitamíny je samozřejmě nejlepší doplňovat přírodní cestou, a na prvním místě se budeme snažit využít zelené nápoje, ovocné a zeleninové šťávy, ale můžete využít i vynikající přípravek vytvořený na přírodním základu ovocných koncentrovaných šťáv Fitotonic, či dvakrát silnější EnergotonVitatonic, je základním pomocníkem při snižování hladiny homocysteinu, jehož zvýšená hladina je, jak lékaři dokázali na mnoha studiích základem většiny civilizačních nemocí. Výborným prostředkem k posílení imunity je Immun44, který je  komplexní a posiluje imunitu biologicky aktivními vitamíny z přírodních zdrojů. Obsahuje např. výtažek z Cistus-incanus - komplex polyfenolů z vysoce hodnotných rostlin, standardizovaný výtažek z vysoce hodnotných plodů aceroly, prášek z plodů pomeranče a další. Studie ukazují, že Immun44 snižuje závažnost a délku trvání infekcí.

Mezi jídly dodržujte 5hodinový odstup.

Zásadně nepijte kávu, silné čaje, likéry, alkohol, čokoládové nápoje. Pijte čistou vodu nebo zředěné, bylinkové čaje.

Před každým zeleninovým jídlem - pozor, ne ovocným!, pomalu vypijte 0,3l čerstvě připraveného mrkvového džusu.

Hojně jezte čerstvé zeleniny, jako např. mrkve, zelí, brokolice, květáku či kedluben.

Také česnek či chřest jsou známy vynikajícími protivirovými a protirakovinnými účinky.

Aloe vera obsahuje sacharid, jež zpomaluje progresi AIDS a výrazně stimuluje imunitní systém.

Pečivo pouze celozrnné, bez přidaného cukru, kypřících prášků, sody či přebytečného množství soli.Detoxikační čaje: Tyto čaje by měly být užívány průběžně a kontinuálně, zvláště u nemocných civilizačními onemocněními.

Čaj z echinacey - třapatky nachové, stimuluje činnost imunitního systému. Je třeba jej připravovat každé ráno čerstvý, během 24hod postupně ztrácí svoji účinnost.

Čaj z bylin lapacho, modré zahradní fialky a jetele lučního. Kombinace těchto bylin má výrazně posilující účinek na imunitní systém a také pročišťuje krev. Čaj připravte tak, že 3 polévkové lžíce lapacha zalijte vroucí vodou a nechte 15min jemně vřít. Poté vypněte plamen a přidejte 2 polévkové lžíce modré zahradní fialky 2 polévkové lžíce jetele lučního. Nechte 15min vyluhovat, poté sceďte a pomalu popíjejte.

Oba uvedené léčebné čaje mají výraznou ( nahořklou ) chuť. Není vhodné přidávat do nich sladidla neboť tím se mění složení čaje a on ztrácí své léčivé účinky. Vaše chuťové buňky si na nové chutě brzy zvyknou... :-)

Také čaj z aloe vera a vodilky kanadské je možno připravit a v průběhu dne popíjet.

Tyto čaje zakalkulujte do výše navrženého pitného režimu - tedy 8 - 10 3dcl sklenic tekutin denně.

Nezapomeňte, že pocit žízně není spolehlivým ukazatelem skutečné potřeby tekutin vašeho těla...

Váš jídelníček by mohl vypadat takto:

Bohatá, ovocná snídaně: čerstvé ovoce, možno i sušené ovoce, celozrnný chléb ( či jiné, celozrnné pečivo ), ovocný chléb, pomazánka např. z ořechů. Prostřídejte s ovocnými pudingy, jablečným pyré, ovocnými pomazánkami, avokádem a občas i s olivami ( do 10 oliv ).

Druhé jídlo dne..., pamatujete? Tento léčebný program vychází z poznatku, že 2 jídla denně jsou pro léčbu ideální. Tedy druhé jídlo je zeleninové. Opět dostatek čerstvé zeleniny či zeleninový salát, něco vařené ( či napařené ) zeleniny, obilniny, celozrnný chléb s pomazánkou např. z jáhel, avokáda, ořechů či semen, nebo i z kokosu. Inspirovat se můžete na našem webu v sekci „Vaření".

Kdo potřebuje jíst víc, ať si přidá ještě třetí, ale lehčí jídlo složeného převážně z ovoce. Můžete zařadit lehčí večeři, jako např: ovoce či ovocné pyré, celozrnný chléb či krekry, cereálie. Je také možno nahradit jídlo nápojem - podvečerní čas je ideálním pro vychutnání si některého z výše uvedených, bylinných čajů.

Olej z pupalky dvouleté. Tento olej má tu vlastnost, že výborně proniká do vnitřní struktury virů a tím výrazně zvyšuje účinnost léčby horkými zábaly. Proto se právě při této léčbě užívá ve vyšších dávkách - až 12 kapslí denně.

Další výrazně kladně působící potravinou je česnek. Pokud to jde, užívejte jej syrový - 2 (řádně podrcené) stroužky se zeleninovým jídlem. Také je možno jej brát formou suplementace - 4kapsle či 8 tablet denně.

Pro oslabenou imunitu je typický nedostatek zinku, i jej můžete brát v potravinových doplňcích, 15mg denně.

Vaší imunitě velmi napomáhají správné návyky - jako např. pravidelnost v denním rytmu - pravidelné časy ranního vstávání, večerního usínání, důsledná hygiena a čistota, sluneční svit atd...

FORMY HYDROTERAPIE

Tření chladnou rukavicí. Tato metoda může být praktikována tak často, jak jen to časové možnosti nemocného dovolí. V ideálním případě každou hodinu, avšak min. 2x denně. Po dobu léčby např. horkými zábaly či koupelemi tuto metodu vynechejte. Po jejich ukončení v ní pokračujte.

Více relaxační je tření celého těla teplou žínkou. Toto provádíme v zimě či v chladných dnech během roku.

Aplikujte horké zábaly či potní lázeň. Poznámka: Aplikační postupy těchto metod najdete v článcích v kategorii přírodní léčba. Vynikající pro vaši imunitu je střídavá ( teplá a studená) ranní a večerní sprcha - opět úžasné účinky obyčejné vody!

FYZICKÁ AKTIVITA, POHYB, CVIČENÍ

Dalším významným faktorem posílení vaší imunity a vypořádání se s nemocí, je tělesný pohyb, fyzická aktivita či cvičení. V závislosti na vašem zdravotním stavu, časových a technických možnostech, si můžete vybrat z bohaté škály pohybových aktivit. Pamatujte - každý krok se počítá! :-) K chůzi, poklusu ( joggingu ), jízdě na kole či rotopedu můžete přiřadit adekvátní zátěž prací na zahradě, sekání dřeva, plavání atd. Vaše tělo vám samo napoví ( a odpoví ) na vaši aktivitu dobrou náladou, jasnou myslí, úpravou tělesné hmotnosti, hlavně však tím, oč se nám jedná nejvíce. Posílením vaší imunity, ústupem nemoci, uzdravením...

SLUNEČNÍ SVIT, ČERSTVÝ VZDUCH

Během vašich procházek či jiných outdorových aktivit posilujete svou imunitu vystavením se slunci a čerstvému povětří. Venku zhluboka dýchejte, dejte si čas na 20 hlubokých nadechnutí a pomalých výdechů.

FAKTORY PSYCHIKY

Je zřejmé, že vaše psychika bude hrát nezastupitelnou roli ve vaší snaze o silnější imunitu, lepší zdraví a plnější život. Pokud jste již nastoupili tuto cestu tak jste pravděpodobně zjistili, co vám napomáhá dosáhnout vytčeného cíle, a co vás naopak sráží zpět. Možná jen pár vyzkoušených postřehů... pravidelnost, řád a rozumné denní rituály, jednoduchost - v níž je krása, soudnost ohledně práce, koníčků, povinností, sexu, množství přátel atd. Pokud jste tak zatím v životě nečinili, vyčleňte si nějaký čas jen pro sebe. Na druhou stranu..., nestaňte se poustevníky neboť potřebujete druhé lidi a oni potřebují vás. Pro mnohé se stav jejich nemoci stal oči otvírající zkušeností, kdy objevili krásy života, o kterých do té doby neměli ani ponětí.

Čím to asi je, že se přes všechny těžkosti člověk nakonec může stát lepším, zkušenějším a života si daleko více vážícím, než před časem...? Odpověď souvisí s posledním faktorem problematiky zdraví, a to vírou či důvěrou. Když se rozhlédneme kolem sebe, jasně si uvědomíme, že mnohé věci jdou mimo naši kontrolu a trápit se jimi je nerozumné. Hodně pro sebe uděláte, když se otevřete možnosti seznámit se se Stvořitelem. Budete se divit, kolik toho on má co říct ohledně vaší imunity... Ano, nejste produktem náhody a dokonce ani až tak vůle vašich rodičů. I když na začátku života každého z nás je jejich láska, přesto ty naše maminky během svého těhotenství neměly téměř žádné možnosti svého budoucího potomka nějak zformovat dle svých představ. Ano, je to Bůh, skrze jehož stvořitelskou moc jsme na svět přišli a skrze nějž žijeme. Každý dech, každý tep našeho srdce, každý úžasně složitý biochemický proces, každá jednotlivá spolupráce systémů vašeho těla s vaší myslí a se sebou navzájem... to vše nemáme ve svých rukou. Děje se to mimo nás, v nás i kolem nás. I když je v tomto našem světě patrné určité schizma - vidíme kolem sebe dobro i zlo, přesto existence života prokazatelně svědčí o nesmírné inteligenci, moci a lásce. A právě přijetím Boha do života se ztrácí pocit vykořeněnosti a ztracenosti, váš život dostává smysl, psychika se uklidňuje, imunita posiluje, vztahy se léčí a kvalitativně mění k lepšímu. Pokud vás téma „Bůh" zajímá, máte možnost se podívat např. do rubriky „smysl života" či nám svůj dotaz vyjádřit písemně - viz „kontakt" na stránkách dole.

Na závěr mám pro vás od Pána Boha vzkaz: Bible, v evangeliu Matoušově, 10.kapitole, 30. verši říká: U vás pak jsou spočteny i všechny vlasy na hlavě"... No řekněte sami, není to důvod k důvěře tomu, kdo ty naše vlasy nejen stvořil, ale také spočítal...?

P.S: Rodina nemocného a jeho blízcí přátelé by se v otázce jeho nemoci měli obracet na Pána Boha. Důvěřujte Bohu, že je skutečně takový, jaký se lidstvu představil ve svém Synu, Ježíši Kristu. Věřte, že i takovou situací, jako je vážná nemoc vašeho blízkého člověka, Bůh sleduje své plány a že je ochoten, mocen i připraven odpovědět úlevou, odpuštěním, povzbuzením a posílením, a je-li to jeho vůle i uzdravením. Můžeme si vzít určitý příklad z Bible, že i těžkostmi Bůh sleduje své cíle a často je proměňuje v happyend. Když je Jákob, modlící se o samotě o milost a pomoc Boží, pojednou nucen bojovat s neznámým útočníkem, který se ukáže být daleko silnějším a vymkne Jákobovi nohu z kyčle...!, tak si v první chvíli musel tuto situaci vyložit jako hotovou katastrofu. Ke všem těm problémům ještě toto! Uběhl však krátký čas a Jákob se setkává se svým rozezleným bratrem Ezauem. Když Ezau vidí svého kulhajícího, již zestárlého bratra, je pojednou jat lítostí a rozhoduje se upustit od své pomsty.

Ano, víra a důvěra výrazně stimulují produkci hormonů z řady endorfínů... a výsledek? No přece zdravá IMUNITA! :-)

 

Mudr.Agatra Trash

Přeloženo s laskavým souhlasem lifestylelaboratory.com

 

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným