ZiskejZdravi.cz

Rady lékařky - Osteoporóza

Lze se osteoporóze vyhnout? A jak jí léčit přírodní cestou? Někdy jednoduché rady bývají ty nejlepší a jednoduchou změnou životního stylu mnoho dosáhneme. Osteoporóza je postupný úbytek kostní hmoty, vedoucí k narušení struktury kosti až do fáze možné zlomeniny.

Vzniká a rozvíjí se mnoho let před tím, než začínáme pozorovat osteoporotické, degenerativní změny, jako snížení výšky postavy člověka, zakřivení páteře - vznik tzv. hrbu, či možné zlomeniny. Osteoporóza napadá častěji ženy, než muže, a to hlavně z důvodu subtilnější a slabší hustoty kostní hmoty u žen. Osteoporóza dlouhý čas vůbec nebolí a nijak se neprojevuje, o to je však zákeřnější. Nemocní se k lékaři vydávají pozdě, pokud vůbec chtějí své potíže řešit. Velká většina nemocných s osteoporózou není diagnostikována, a tedy ani léčena. Osteoporózou trpí celosvětově 7- 8 % populace. Tzn., že např. v USA se jedná o 15 - 20 milionů lidí. V České republice je to po 50. roce života každý pátý muž a každá třetí žena. „Každých třicet minut si jeden obyvatel České republiky zlomí krček stehenní kosti. Každý den pak 10 lidí na následky osteoporózy zemře, přesto je toto onemocnění podceňováno laiky a často bohužel i lékaři," upozorňuje profesor Vladimír Palička z Osteocentra Fakultní nemocnice Hradec Králové.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O VÝVOJI KOSTÍ: Naše kosti prochází neustálým procesem nejprve růstu, později mírného, přirozeného úbytku své hmoty, údržby, výživy, transportu odpadních látek z kostních buněk, atd. Kosti jsou živý, velice složitý systém. Růst vertikálních kostí končí zhruba v 18. roce věku, ale jejich objem se postupně zvyšuje dalších 10 - 15 let. Kolem 35. roku je růst kostí na svém vrcholu. Od tohoto okamžiku začíná přirozený, pomalý a postupný úbytek kostní hmoty, který výrazně nabírá na tempu po menopauze ( andropauze u mužů). Ztrácíme cca 1% kostní hmoty ročně, v 55 letech nám jí již chybí kolem 20%. Potřeba živin pro zdravý vývoj kostí kulminuje v pubertě. V tomto období je možno si „zadělat" na budoucí osteoporózu nesprávnou výživou, bohatou na přebytek bílkovin, soli, tuků. Jakou kostru se nám podařilo si vybudovat do 35. roku věku, takový jsme položili základ pro zbytek svého života. Velkou výhodou proti potencionálnímu vzniku osteoporózy je období těhotenství. Ženy, které měly vlastní děti, prošly v období těhotenství zvýšením činnosti hormonů, regulujících zabudovávání vápníku do kostí a tvorby mateřského mléka. Tento zdravotní „benefit" se jim v pozdějším životě zúročí. I přesto je praktické, s blížící se menopauzou, si nechat provést vyšetření, zaměřené na projevy osteoporózy.

PŘÍČINY VZNIKU OSTEOPORÓZY:

Osteoporóza je komplexní nemoc, na jejímž vzniku a progresi se současně podílí mnoho faktorů. Z těch dobře známých jsou to např: nevyvážený poměr zinku, vápníku a hořčíku, dále genetické predispozice, nevhodná strava, nedostatek pohybu - zvláště ve středním věku si tím velmi zvyšujeme budoucí riziko zlomeniny stehenního krčku, kouření, užívání alkoholu, kávy a silných čajů, některé léky na bázi kortizonu, obecně skupina léků proti bolesti, nedostatek slunečního svitu, přebytek suplementace vitamíny A a D, anebo např. některé složky kypřících prášků. S osteoporózou jsou provázány i některé další nemoci, jako např: mentální anorexie, cukrovka 2. typu, revmatická artritida, sedavé zaměstnání nebo dlouhá období fyzické nečinnosti či upoutání na lůžko.

Doplňky stravy: Vitamíny a minerály je samozřejmě nejlepší doplňovat přírodní cestou, a na prvním místě se budeme snažit využít zelené nápoje, ovocné a zeleninové šťávy, ale můžete využít i vynikající přípravek vytvořený na přírodním základu ovocných koncentrovaných šťáv Fitotonic, či dvakrát silnější EnergotonVitatonic, je základním pomocníkem při snižování hladiny homocysteinu, jehož zvýšená hladina je, jak lékaři dokázali na mnoha studiích základem většiny civilizačních nemocí. Na klouby doporučujeme Rheumabasan, který podporuje správnou obnovu chrupavky, neutralizuje kyselé produkty látkové výměny. Přípravek je vyvinut tak, aby nedráždil žaludek.

Některá LÉČIVA: Žel, osteoporóza může vzniknout i jako některými léky vyvolaná nemoc. Např. kortizon, prednison a další příbuzné kortikoidy, jsou dnes známy jako silně ovlivňující vznik osteoporózy. Dále je takovýto účinek prokázaný u hormonů na léčbu štítné žlázy - např. thyroxinu nebo u některých antibiotik - např. tetracyklinu a jeho derivátů. Také psychotropní látky, antidepresiva a paradoxně některé „zázračné" léky na osteoporózu mají na toto onemocnění kontraproduktivní účinky.

Zvláštní pozornost si zaslouží estrogen. Syntetický estrogen přispívá ke vzniku rakoviny prsu a progresi ostatních nádorů rapidně zhoršuje. Vyvolává endometriózu a přispívá ke vzniku trombů. Tím rapidně zvyšuje riziko úmrtí na srdeční onemocnění. Např. sdružení Center pro výzkum nemocí ( USA ) přišlo v roce 1991 s výsledky rozsáhlé studie, prováděné po dobu 5 let. Vyplynulo z ní, že dlouhodobé uživatelky estrogenu měly o 30% vyšší riziko vzniku několika druhů rakoviny. To vedlo k vývoji derivátu estrogenu - progesteronu. I u něj však byly časem prokázány výrazné negativní vedlejší účinky na srdce, močový měchýř a opět na rakovinu.



Odborník na osteoporózu, Mudr. C. Conrad Johnston z Indiana University School of Medicine, ve svých výzkumech prokázal, že dlouhodobé užívání estrogenu ( i progesteronu ) nepřináší očekávané výsledky, neboť časem klesá schopnost lidského těla je metabolizovat. Jejich využitelnost se ukázala jako nejúčinější mezi 50 - 55. rokem věku.

Některé MINERÁLY, VITAMÍNY a jejich role:

Fluorid je další substance, o které se v obecném povědomí předpokládá, že zpomaluje řídnutí kostí. Ano, fluorid má dílčí pozitivní účinek na kosti, zároveň však vykazuje vážné vedlejší účinky na žaludek a klouby. Opět, po delším čase užívání se stává kontraproduktivním a osteoporózu zhoršuje.

Dalším - a zřejmě hlavním argumentem pro podporu různých lobbistických zájmů na poli medicíny je tvrzení, že mléčné výrobky jsou nezbytnou součástí jídelníčku člověka - zvláště kvůli obsahu vápníku. Pravda je však taková, že mléčné produkty, obsahující vysoké množství bílkovin, soli, tuku a fosfátů, ve skutečnosti brání ukládání vápníku v kostech. Bílkoviny mléčných produktů vytváří kyselé prostředí v organismu. K jeho neutralizaci tělo využívá již zabudovaný vápník z kostí. Také ledviny jsou tímto přetěžovány, když jsou nuceny odbourávat kyselé odpadní látky z tohoto procesu. To vede ke vzniku ledvinových kamenů. Např. v Číně, kde lidé přijímají pouze 50% vápníku v porovnání s např. USA - v důsledku čehož bychom v Číně měli zaznamenat úplnou osteoporotickou epidemii, však nic takového nepozorujeme. Číňané téměř nejedí mléčné výrobky, v porovnání s běžným Evropanem či Američanem konzumují asi jen jednu třetinu tuků a dvakrát více komplexních sacharidů. I když Číňané konzumují o cca 20% kalorií více než američané, jsou o 25% štíhlejší. Průměrná čínská strava obsahuje asi 7% živočišných bílkovin, ta americká cca 70%...!

Tato problematika je daleko složitější, než abychom ji mohli zredukovat pouze na otázku vápníku. Synergie vitamínů A, C, D, B a K je hlavním činitelem ve vývoji správných funkcí těla v období růstu. Na pozdější imunitě a údržbě těla se výrazně podílejí následující minerály: Hořčík, mangan, kyselina listová, bróm, stroncium, vápník, křemík, zinek, měď, a železo. To vše ale musí být zastoupeno ve vyváženém poměru. Zvláště nadbytek vitamínů A a D může výrazně zatěžovat orgány těla. I když např. vitamín D výrazně napomáhá ke schopnosti organismu absorbovat vápník, tak jeho přebytek ( v syntetické formě ) vyvolává srdeční problémy. Nezastupitelná je i role vitamínu C. Vitamín C se podílí na ukládání volného vápníku do kostí a jeho přeměně na kostní hmotu. Nízká hladina vitamínu C v krvi má přímou souvislost s náchylností ke zlomeninám stehenního krčku. Vitamín C získáváme ze stravy, vitamín D z pohybu na slunci.

Typická západní strava, bohatá na tuky, bílkoviny, sůl, kávu, atd. nemůže našemu tělu dodat potřebné živiny, jelikož je sama neobsahuje. Maso a mléčné produkty obsahují příliš velké množství bílkovin. Vytvářejí v organismu kyselé prostředí s vysokým obsahem fosforu. Fosfor se vstřebává snadněji, než vápník a blokuje jeho ukládání. Kyselé prostředí pak odbourává již zabudovaný vápník z kostí. Za takovýchto podmínek je zcela zbytečné vápník suplementovat. Dokud nezměníme vnitřní prostředí našeho těla na více zásadité, nebude možno vápník efektivně využít. Tedy pozor na potraviny s vysokým obsahem fosforu, např: limonády, želatiny, prášky do pečiva, chipsy. Stejný, negativní efekt má vysoce bílkovinná strava na železo a zinek. Někteří vědci jsou přesvědčení, že pro zdraví kostí ( a např. i imunitního systému ), je zvláště zinek důležitější, než vápník.

Dále bylo zjištěno, že i větší množství soli blokuje ukládání vápníku. Také všechna sladidla nejsou ve zrovna přátelském vztahu s vápníkem a způsobují jeho ztrátu - raději méně sladkého. Stejně tak kofein a jeho deriváty. Pokud jste „kafaři" a pijete 2 - 4 šálky kávy denně po dobu cca 15 let, pak případná osteoporóza jde na vrub právě tomuto vašemu rituálu. Stejné je to s alkoholem a tabákem. Zvláště tabák má tu vlastnost, že nahrazuje v organismu funkci estrogenu, ale s vedlejšími účinky. Kromě mnoha jedovatých složek v tabákovém kouři, tabák výrazně ovlivňuje právě úbytek kostní hmoty a to dalším 1% za rok. Jelikož je naše zdraví jeden komplex, tak všechna civilizační onemocnění také zásadně přispívají ke vzniku a progresi osteoporózy.

Z výše napsaného tedy jasně vyplývá, že osteoporóza je záležitostí celkového životního stylu a ne pouze vápníku, jak se tato otázka často a chybně zjednodušuje. Důležitý je také faktor vstřebatelnosti vápníku naším tenkým střevem. Průměrně totiž vstřebáme jen cca 30% vápníku, zbytek pak projde nevyužit a vychází ven stolicí. V tomto procesu hrají významnou, negativní roli tuky, které na sebe vápník váží.

Co tedy můžeme pro své zdraví v této věci udělat? Základním opatřením je pestrá, vyvážená, vegetariánská strava. Ostatně jako i ve všech dalších oblastech našeho zdraví a ve všech ostatních onemocněních. Naše zdravotní návyky se časem sčítají a ohledně osteoporózy bylo zjištěno, že vegetariáni mají v pozdějším věku výrazně vyšší hustotu kostí, i když celkově mají nižší obsah vápníku v těle než lidé, jejichž hlavní složkou potravy je maso a mléčné výrobky. Tato vyšší hustota způsobuje, že jejich kosti jsou daleko pevnější a i když je postava vegetariána ( pokud necvičí ) subtilnější, než u konzumentů velkého množství živočišných produktů, je jejich kostní struktura daleko více provázanější.

CO TEDY JÍST?

Existují rostliny, které obsahují přírodní steroly, látky, podobné přírodnímu estrogenu. Jsou to celozrnné obiloviny, sojové boby, kalabarský bob, arašídy, kokos, většina ořechů a semen, červená řepa, růžičková kapusta, mrkev, kukuřice, okara, ředkvička, fazole, naklíčený ječmen a hrách, sladké brambory, jablka, třešně, fíky, olivy, švestky a ryngle, jahody a také i vojtěška, semena anýzu, česnek, lékořice, oregano, petržel a šalvěj. Dále špenát, kapusta, květák, brokolice, celer, zelený hrášek, zelené fazole, ovesné vločky, kešu, mandle, sušené ovoce, čočka, bílé fazole a sojové výrobky jako tofu.

Při osteoporóze preferujte rostlinou, syrovou stravu v co nejčerstvějším stavu.

Výborné výsledky byly dosaženy s mořskými řasami. Např. bylo prokázáno, že řasa spirulina výrazně pomáhá při remineralizaci kostí. Pokud nejste zvyklí na chuť mořských řas, začněte s těmi méně chuťově výraznějšími, jako např. řasa arame. Řasa nori se prodává ve vysušeném stavu, připravena k okamžité konzumaci. Jiné řasy je třeba před požitím namočit - sledujte pokyny na obale výrobku. Pokud řasy namáčíte, nepoužívejte takto vzniklý lák. Obsahuje vysoké množství volné soli. Mořské řasy je možno vařit společně se zeleninou.

Každé rostlinné jídlo obsahuje mj. i bílkoviny. Např. čerstvé hlávkové zelí obsahuje (na jednotku objemu) větší množství bílkovin, než mléko stejného množství. Tmavolistá zelenina obecně je vynikajícím zdrojem vápníku.

Stejně tak mák, který obsahuje až 12x více vápníku, než mléko...

Musíme zde také zmínit otázku vitamínu B12 - jedné z nejčastějších námitek proti vegetariánské stravě. Vitamín B12, spolu s vitamínem K, si tělo vyrábí samo a jeho zásoby ukládá v játrech. A to na dobu 5 - 10 let (u dospělého, zdravého člověka). Opět je jeho produkce v úzké vazbě na druh naší stravy. Oba dva tyto vitamíny potřebují pro svoji produkci dostatek vlákniny a vůbec správnou činnost trávicí soustavy. Argument, že pro zdraví člověka jsou nezbytné maso, mléka a vejce neboť právě jen ony obsahují vitamín B12, je nesprávný. Všechny formy vitamínu B12 jsou totiž špatně asimilovány z trávicí soustavy. Proto, pokud je snad v období nemoci nutná suplementace, jsou účinější injekce vitamínu B12 či podjazykové tablety.

Proto pamatujme na pestrost stravy! Kombinací výše uvedených potravin s dostatkem čisté vody a pohybu, nebude nakonec vítězem osteoporóza, ale vy!

FYZICKÁ AKTIVITA:

Známé anglické přísloví „ You dont us, you loose" tedy „Nepoužíváš..., ztrácíš" platí v otázce vlivu rozumné tělesné zátěže na problém osteoporózy, a na celkové zdraví obecně, dvojnásob. V dlouhodobě vedených studiích se jasně prokázalo, že posilování se zátěží (např. s činkami) velmi výrazně navyšovalo obsah minerálů v kostech. Principielně: Čím fyzicky aktivnější jsme, tím jsou naše kosti silnější. Také práce svalů pozitivně ovlivňuje vstřebávání minerálů do kostí, jmenovitě vápníku.

Přiměřené cvičení by nás mělo provázet celý život. Je velmi důležité při rozvoji tělesných sil v dětství, ale i později v životě, zvláště po 50. roce věku, je doslova životodárné. Pokud jste na sobě rozpoznali začínající příznaky osteoporózy, poraďte se s vaším lékařem či fyzioterapeutem o skladbě vašeho cvičebního programu. Pokud jste v pokročilém stádiu této nemoci, je i pro vás cvičení cestou k postupnému uzdravení. Opět však zkonzultujte váš cvičební program s odborníkem.

Pamatujme však na to, že „všeho s mírou". Nepřiměřený fyzická zátěž či vrcholový sport, jsou také příčinou osteoporózy. U profesionálních tanečnic byla tato nemoc diagnostikována už v 25 letech... Dalšími průvodními jevy nepřiměřeného cvičení mohou být bolesti hlavy, citlivé paty, krev v moči, nepravidelná či přerušená menstruace, atd.

Pokud jste se rozhodli začlenit cvičení do vašeho léčebného programu, blahopřejeme vám! Začněte však pozvolna, ideálně chůzí. Později můžete přidat kolo či rotoped, ještě později pak mírné posilování s činkami. Nepřepínejte se, ale také necvičte jen na oko. V pokročilejších fázích osteoporózy doporučujeme začít plaváním. Voda snižuje gravitaci a pohyb pak není tak namáhavý. Také každodenní protahování je velmi účinné při léčbě osteoporózy a také jím velmi napomáháte vaší kráse! Pokud se stane vaší každodenní rutinou, je velmi pravděpodobné, že se vám nikdy neprohne páteř do nehezkého hrbu.

Při cvičení skutečně nespěchejte. Dejte si čas na zahřívací cviky a po cvičení na pomalé, klidné vychladnutí.

SHRNUTÍ neboli závěrečné „sedmero":

1. Vaše strava musí obsahovat nejen samostatný vápník, ale i zinek a hořčík.

2. Vyhnětě se alkoholu, tabáku, kávě a silným (černým) čajům.

3. Omezte v maximální možné míře léčiva a syntetické přípravky, zvláště ty s obsahem hliníku a jeho sloučenin.

4. Váš celkový, zdravý, životní styl vám napomůže neonemocnět některou z nemocí, majících blízký vztah k osteoporóze, jako např: mentální anorexie, cukrovka a revmatická artritida.

5. Eliminujte kyselinotvornou stravu - ocet, živočišné produkty, kypřící prášky, a jídla bohatá na cukry, tuky a sůl.

6. Buďte fyzicky aktivní - od kolébky až po hrob... :-)

7. Buďte pozitivní mysli, i když snad máte momentálně problémy či bolesti. Váš postoj je víc, než vaše přirozená nálada a zpětně ovlivňuje vaši psychiku, tím i vaši imunitu a ozdravné schopnosti vašeho těla.

Přejeme Vám krásné zkušenosti s objevováním nových a divuplných souvislostí života. Člověk je totiž geniálně vytvořený organismus, kde vše souvisí se vším. A proto se vyplatí poslouchat rady našeho milujícího Stvořitele.

Mudr. Agatha Thrash

Přeloženo s laskavým souhlasem lifestylelaboratory.com

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným