ZiskejZdravi.cz

Rady lékařky - Únava a jak ji překonat

Jste dlouhodobě a nepřetržitě vyčerpaní? Tak to je únava v pravém slova smyslu. Existuje v prvé řadě mnoho snadno odstranitelných příčin. Pokud je rozpoznáme a zapracujeme na nich, únava obvykle rychle zmizí.

Jednou z nejčastějších - a snadno přehlédnutelných příčin únavy je přejídání. Na první pohled se zdá, že únavu zaženeme právě tím, že pošleme něco do žaludku..., stane se však pravý opak. Po počátečním pocitu přílivu energie se dostaví ještě větší únava a pocit ubitosti. Proto se naučme jíst pravidelně 3x denně a nesvačinkujme! Někteří lidé tvrdí, že bez pořádné večeře ani neusnou. Ano, je možné, že si takto vycvičili své zažívání..., ale spánek s plným žaludkem vám nepřinese odpočinek. I když snad lépe usnete (už to je známka, že s vašim zdravím není něco v pořádku), ráno nevstáváte s pocitem odpočinutí a chuti do nového dne, ale často s pocitem únavy a bez energie.

Další běžnou příčinou únavy je nedostatek fyzické aktivity, či cvičení. Opět by se mohlo zdát, že právě fyzická aktivita (např. práce na zahradě, na stavbě, procházky či jakýkoliv druh cvičení...) vás unaví. Je třeba si vyzkoušet na vlastní kůži, že pravda je přesně opačná. Tato zátěž vás ve skutečnosti vitalizuje, nabíjí energií, stimuluje váš imunitní systém atd. Pokud začnete být fyzicky aktivní téměř okamžitě zjistíte, že vaše (i chronická) únava rychle a zázračně zmizela...

Nedostatek tekutin (hlavně čisté vody) je další běžnou příčinou pocitu slabosti a únavy. Čistá, pitná voda vás zbaví únavy stejně, jako když vadnoucí květinu ponoříte do vody. Uvědomme si, dehydratace (myšleno běžný nedostatek vody v organismu, ne extrémní stavy bez vody - např. na poušti..) bývá často způsobena diureticky působícími nápoji - kávou, černým čajem, coca (pepsi) colou atd. Také čokoláda má výrazné diuretické účinky. Stejně tak těžká, smažená a přehnaně kombinovaná jídla. Stejně tak i přebytek bílkovin ve stravě (nebo ve výživových doplňcích).

K příčinám únavy musíme také přičíst stresové situace, nedostatek odpočinku a spánku, depresivní stavy nebo i např. fyzické negativní stimuly jako práci v hlučném prostředí atd. Některé z nepříjemných vlivů z našeho okolí neovlivníme, ale min. jeden z potencionálních stresorů je v naší moci ovlivnit. Často podceňovanou příčinou únavy je totiž nepravidelnost a nesystematičnost. Váš organismus potřebuje „vědět na čem je"... Pokud se k našemu tělu (i k naší psychice) chováme každý den jinak, vyústí to v dezorientaci a únavu. Později pak v depresi či ve vážné psychosomatické onemocnění.

Některé problémy vážnějšího charakteru však vyžadují lékařské vyšetření, popř. léčbu pod dohledem lékaře. Pokud jsme vyzkoušeli výše popsané postupy a únava nevymizela, je možné, že naše zdravotní problémy mohou být způsobeny např: nesprávně pracující štítnou žlázou, chybnými hodnotami krevního cukru či některou z častých, civilizačních chorob. Orientační hodnota hladiny krevního cukru by se (u dospělého člověka) měla na lačno pohybovat v hodnotách ˂6 mmol/l. Překročení této hodnoty je znakem nesprávného fungování metabolismu daného člověka a je třeba aplikovat lékařské postupy.Únava je také v blízkém vztahu s nedostatkem či přebytkem hemoglobinu (obsahu železa v krvi). To je poměrně známý fakt. Méně se však ví, že těžká, hustá krev je taktéž častou příčinou přetrvávající únavy, která tak vzniká v důsledku nadměrné práce přetěžovaného srdce a tepen. Snížení hladiny hemoglobinu (a tím i přirozeného zředění krve) snadno dosáhneme jednoduchými kroky - fyzickou aktivitou či cvičením, konzumací většího množství ovoce, zeleniny a ostatní syrové stravy, omezením těžkých a složitě připravovaných jídel, nepřejídáním se, pitným režimem a konstruktivním přístupem ke stresu.

Další příčinou únavy, spojenou s nedostatkem tekutin je (kromě bolesti hlavy a ospalosti) zácpa. Ano, zácpa :-). Váš ucpaný trávicí trakt neustále vysílá do mozku sos signál a tím spotřebovává velké množství vaší energie, jíž se vám pak nedostává jinde. Řešení? Více pijte. Čistou vodu nebo zředěné bylinné čaje. Můžete také doplnit svůj jídelníček o lněný olej, či jiné kvalitní oleje a mleté lněné semínko.

Také vydýchaný vzduch, zvláště ve vaší ložnici, je pravděpodobnou příčinou vaší ranní únavy či bolesti hlavy. Během spánku probíhá očista vašeho organismu vydechováním odpadních látek plícemi. Pokud jsou vaše plíce nuceny již jednou vydechnuté nečistoty znovu nadechnout, musí vynaložit dvojité množství energie k jejich eliminaci. Přirozeným důsledkem je pak ranní únava (namísto pocitu odpočinku a chuti do nového dne).

„Všeho s mírou" praví staré, moudré rčení. To jistě platí i pro radosti života všeho druhu. Pokud to budete přehánět v oblasti sexuality, bude únava zákonitým důsledkem.

Závěrem: „Vaše zdraví je v první řadě ve vašich rukou". Zkuste pro něj něco udělat sami. Odstraňte všechny známé (i ty, které sami teprve objevíte) příčiny vaší dlouhodobé únavy a očekávejte vitalitu, radost a lepší život! Pokud však, i přes vaši poctivou a důslednou snahu problém únavy nevymizí, vyhledejte lékaře a vyjednejte si odborné vyšetření, zaměřené na štítnou žlázu, krevní cukr a krevní obraz.

Přejeme Vám krásné zkušenosti s objevováním nových a divuplných souvislostí života. Člověk je totiž geniálně vytvořený organismus, kde vše souvisí se vším. A proto se vyplatí poslouchat rady našeho milujícího Stvořitele.

Mudr.Agatha Trash

Přeloženo s laskavým souhlasem lifestylelaboratory.com

Doplňky stravy: Vitamíny je samozřejmě nejlepší doplňovat přírodní cestou, a na prvním místě se budeme snažit využít zelené nápoje, ovocné a zeleninové šťávy, ale můžete využít i vynikající přípravek vytvořený na přírodním základu ovocných koncentrovaných šťáv Fitotonic, či dvakrát silnější EnergotonVitatonic, je základním pomocníkem při snižování hladiny homocysteinu, jehož zvýšená hladina je, jak lékaři dokázali na mnoha studiích základem většiny civilizačních nemocí. Výborným prostředkem k posílení imunity je Immun44, který je  komplexní a posiluje imunitu biologicky aktivními vitamíny z přírodních zdrojů. Obsahuje např. výtažek z Cistus-incanus - komplex polyfenolů z vysoce hodnotných rostlin, standardizovaný výtažek z vysoce hodnotných plodů aceroly, prášek z plodů pomeranče a další. Studie ukazují, že Immun44 snižuje závažnost a délku trvání infekcí.

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným