Příznaky: Deprese může mít mnoho příznaků. Mezi nejběžnější patří ztráta vitality, nespavost, nesoustředěnost, pocity smutku, poruchy libida, smutná nálada, plačtivost, nebo naopak větší hádavost, ztráta schopnosti těšit se z věcí, které člověka těšily předtím, smutné myšlenky, ztráta radosti ze života, ztráta sebevědomí. Zároveň ale depresi mohou provázet další tělesné příznaky, které se k depresi zpočátku ani nemusí přiřadit. Jsou to bolesti hlavy, poruchy vidění, tlaky na hrudi, poruchy trávení, spánku a jiné.
Příčiny: Příčin může být více. Například nežádoucí účinky některých léků, stres, zvláště u žen hormonální nerovnováha. V organismu je potřebná rovnováha neurotransmiterů (přenašečů) v mozku a když se třeba díky stresu často zvyšuje hladina adrenalinu může to vést k úbytku serotoninu a tím k depresi. Pokud jsme k depresi náchylní může nás ovlivnit i snížená intenzita světla na podzim a v zimě. Také ale depresi ovlivňuje životospráva a to nedostatek důležitých vitamínů především skupiny B a nedostatek minerálů v těle, málo pohybu.
Doporučení: Při lehčích depresích doporučujeme se vyhnout lékům, protože ty mají různé další nežádoucí účinky a vyzkoušejte přírodní pomoc níže uvedenou. Při těžších stavech deprese se lékům ovšem nevyhnete. Navštivte proto psychiatra. Přesto se nespoléhejte pouze na léky a zkuste svůj životní styl změnit. Onemocnění berte jako volání vašeho těla o pomoc a proto je nutné se nad svým životem hlouběji zamyslet. Požádejte o pomoc rodinu, protože při hlubší depresi je zesláblá vaše vůle. Máte-li životní problémy, nevyřešené otázky bude dobré si promluvit se zkušeným člověkem - psychologem.
První pomoc při sklonech k sebevraždě: Sebevražda - pomoc chci se zabít!
VÝŽIVA PŘI DEPRESI
V prvé řadě se snažte zbavit nebo alespoň pro začátek omezit závislosti jako je kouření, káva, alkohol. Ty škodí tělu opravdu ve velké míře, více než si vůbec uvědomujete. Káva vám ničí serotonin v mozku a pak právě může vzniknout deprese. Snažte se zařadit do jídelníčku více čerstvého ovoce, zeleniny, méně masa, vynechat uzeniny, slazené nápoje, různé pochutiny.
Vedle psychologických příčin může být příčinou deprese nedostatek minerálů a vitamínů ve stravě. Jedná se především o vitamíny B1,B6, hořčík. Jezte tedy stravu bohatou na tyto látky. Zařaďte do jídelníčku kvasnice (například lahůdkové tebi, drožďovou pomazánku), celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky, oves, sušené ovoce, vlašské ořechy, kešu a jiné ořechy. Panenské oleje jsou také velmi důležité, zvlášť ty které nám dodávají Omega 3 mastné kyseliny, kterých máme v těle obecně nedostatek, což vede opět k výskytu depresí. Jsou to především lněný olej, sezamový, ořechový, konopný či hroznový. Zařaďte do jídelníčku pravidelně 1 lžíci lněného oleje denně. Konzumujte více luštěnin, sóji, špenátu, avokáda a dostatek listové zeleniny.
Z výživových doplňků doporučujeme Pangamin (pivovarské kvasnice s vitamíny B i vyšší dávku), třtinovou melasu, včelí pil, mateří kašičku, kličkový olej s vitamíny v dávce 1 - 1 - 2 cps. před jídlem.
Když budete mít chuť na sladké zkuste ho nahradit hroznovým vínem. Mozek totiž při depresi potřebuje více energie a tak je zvýšená chuť na sladké. Cukr ale vyplavuje z těla vápník, další minerály a vitamíny B a deprese se zase prohlubuje. Víno obsahuje přirozený cukr, který jde rychle do krevního řečiště. Také je zvýšená chuť na nasycené tuky to znamená především masné uzené výrobky. To ale celkově depresi opět zhoršuje. Požádejte o pomoc rodinu a své blízké, aby vám s jídlem pomáhali a trochu vás hlídali dokud nebudete mít na toto sami dost sil.
Když budete mít více sil naučte se péct celozrnný chleba, nebo si kupte domácí pekárnu. To vám dodá živiny z celého zrna což je moc důležité. Ten chléb co se dnes běžně prodává je pro výživu naprosto nedostačující.
Také je dobrá pravidelnost v jídle, to znamená snídaně, oběd, večeře. Jídlo mezi tím (i svačinky) nejsou dobré protože žaludek tráví jedno jídlo 4-5 hodin a pokud mezi jídly jíme další jídlo vytvářejí se toxiny, které jsou do krve a člověk je pak unavený, často i podrážděný, smutný atd.
TEKUTINY
Pro celkové dobré fungování těla je opravdu důležité je pít dostatek tekutin a to především čisté vody kolem 2-3 litry za den.
Šťávy
Pokud máte odšťavňovač, naučte se dělat zeleninové šťávy. Mrkev 300g + Okurka 100g + Červené řepy 100g, nebo mrkev 300g + špenát 200g, nebo mrkev 350 g + celer 100g + petržel 50g. To posiluje organismus i nervovou soustavu.
Zelené pití
V čistší přírodě si nasbírejte pampeliškové, jitrocelové, kopřivové listy, jetel, vojtěška, přidat k tomu meduňku, mátu, (ty koupíte i v obchodě) zelený špenát, mrkvovou nať, petrželku, celerovou nať a dělat si takzvaný zelený nápoj. 2-4 hrsti listů rozmixujete důkladně v 1 litru vody. Přecedíte přes utěrku a popíjíte celý den, kolik chcete. Takovýto nápoj dodává tělu energii, protože chlorofil zlepšuje v těle přenos kyslíku a dodá vám minerály hlavně potřebný hořčík, selen. Mimo to obsahuje tryptofan, ze kterého se tvoří serotonin, hormon radosti a štěstí. Při nedostatku serotoninu ztrácíme vyrovnanost, pocit štěstí, dostaví se deprese a únava.
HYDROTERAPIE
Všechny formy hydroterapie pomáhají stimulovat nervový systém, jsou tedy při depresi na místě. Doporučujeme například koupel střídavou šlapací, omývání chladnou vodou.
Doporučujeme také detoxikační koupel nohou v teplé vodě se sodou bicarbonou (kupte jí v lékárně ne v potravinách). Soda odvádí z těla nahromaděné škodliviny, očistí ledviny. Kýbl nebo lavor, tak aby byli ponořeny kotníky, hodně teplou vodu a 1 pol. Lž sody. Střídat to s vodou studenou bez sody. Na tři sekunky dáte nohy do sody pak na 1 sekundu do čisté studené a takto to opakovat 10x za sebou po dobu 10 dnů.
SLUNCE, VZDUCH A FYZICKÁ AKTIVITA
Potřebujete nutně pohyb! Zkuste požádat manžela, manželku, děti a dělat si pravidelně procházky nejlépe za město někam do lesa. Tam se prodýcháte na čerstvém vzduchu, tělo se prokysličí, rozproudí se krevní oběh a to je moc důležité. V prvních dnech se budete muset přemáhat, ale pak uvidíte, že po těch procházkách budete toužit. Můžete vyzkoušet i relaxační cvičení, ale nejlepší je ergoterapie - léčba prací. Taková práce na zahradě za působení slunečních paprsků vám prospěje více než si myslíte.
Slunce je pro člověka velmi důležité. Vyhledávejte proto sluneční paprsky, ale samozřejmě s mírou. Pouštějte slunce do svých bytů a pokud je zimní období vyhledejte alespoň umělé ultrafialové záření z křemíkových lamp.
BYLINY
Máme dobré zkušenosti s bylinou Rozchodnicí růžovou na nespavost, tiky, deprese, zvýšení odolnosti vůči stresu, zvýšení aktivity, prostě nervovou soustavu. Zvyšuje podobně jako šafrán hladinu serotoninu. Zkuste jí pravidelně brát (pozor, při předávkování se vám naopak může chtít moc spát) a pak zkuste snižovat dávky léků. Uvidíte sami jak se budete cítit.
Ginko biloba podporuje mozkovou činnost a to zvláště tam, kde je snížený přísun krve do mozku, tedy u starších lidí. Užívejte 60-240 mg denně, ne více!
Pupalka (pupalkový olej) čistí krev a je dobrá na spaní. Berte ho navečer spolu s meduňkovým čajem a zvýšit příjem vitamínu E.
Třezaka tečkovaná je bylinkáři doporučovaná právě na deprese a úzkosti, což dnes již věda potvrdila. Některé studie prokázaly, že je třezalka dokonce lepším lékem na depresi než některé průmyslově vyráběné léky a to bez vedlejších účinků. Vyzkoušejte 3 šálky denně. Vyluhovat 10 minut 1-2 lžičky byliny v šálku vařící vody.
Lékořice lysá stejně jako třezalka obsahuje inhibitory monoaminooxidáz (IMAO), což jsou látky se silnými antidepresivními účinky. Vyzkoušejte jí, ale nejvíce 3 šálky denně, ve větším množství vyplavuje draslík a zvyšuje tlak.
Na detoxikaci doporučujeme Čárkl - dřevěné uhlí. To na sebe nabaluje toxiny v těle, bakterie, viry, těžké kovy a všechny nečistoty a vylučuje je ven. Musí se jen hodně zapíjet aby nevznikla zácpa, případně jíst lněné semínko, které trochu projímá. A výborná je též Aloe vera, která kompletně podporuje detoxikaci těla a vyloučení škodlivých látek.
ODPOČINEK A DŮVĚRA
Pokud nemůžete večer usnout, nepouštějte si před spaním televizi, ale zkuste poslouchat třeba Biblické písně. http://www.znamenicasu.cz/hudba-nebes/ a vyzkoušejte bylinnou léčbu výše popsanou.
Začněte číst Bibli a hledejte Boha. Nezřídka způsobují deprese výčitky svědomí, nejistota co s námi v životě bude, a otázky k čemu tu jsme. Z vlastních zkušeností můžeme říci, že vás Bůh slyší a pomůže vám, pokud budete pomoc upřímně chtít. Věřím že k vám bude milosrdný, jako ke všem kajícím hříšníkům. Zkuste Boha požádat aby se vám dal poznat a pokud v tom budete chtít pomoci, napište na adresu redakce@ziskejzdravi.cz, rádi vám, bude-li v našich silách, pomůžeme.
UPOZORNĚNÍ
Nedoporučujeme vyhledávat alternativní medicínu, u které nemůžete objektivně a vědecky určit jakým způsobem pracuje. Tyto metody jako jsou například jóga, akupunktura, tai či, homeopatie, kineziologie a jiné fungují na principu doptávání se. To znamená, že léčitel dostává informaci o tom, jak, čím a kde vás léčit. Je potřeba se ptát od koho tyto informace léčitelé dostávají. Na světě fungují i tajemné síly, které mohou zdánlivě pomoci, ale pak se dostáváte pod jejich moc. Více se o tom dočtete v kategorii „Nebezpečná léčba"
Text:ZiskejZdravi.cz