ZiskejZdravi.cz

Nachlazení - zastavte ho v začátku! Rady sanatoria v Yuchi Pines

Cítíme-li, že na nás "něco leze" je dobré začít jednat co nejdříve. Pak je pravděpodobné, že nemoc ani nevypukne a my nebudeme muset týden až dva kýchat, smrkat a kašlat. Co tedy dělat? Jsou to samé jednoduché věci, které možná znáte, nebo jste o nich slyšeli, a nebo vám dokonce svědomí napovídá že byste to měli dělat, protože víte že váš životní styl není uplně tak v pořádku. Kromě následujících rad je dobré ihned nakapat výtažek z grepového semínka a uvařit lipový čaj s echinaceou.

1. Cítíte-li, že na vás přichází nachlazení, neztrácejte čas a začněte s léčením během deseti až dvaceti minut od objevení prvních příznaků. Ponořte okamžitě nohy do vody, kterou udržujte po dobu dvaceti minut tak horkou, jak jen snesete. Poté přelijte nohy studenou vodou, vysušte je a dobře je zabalte anebo jděte na půl hodiny do postele.

2. Jezte střídmě, pouze v obvyklých pravidelných časech. Mezi jídly nepijte žádné šťávy. Nejezte cukr, med ani žádné příliš sladké ovoce. Viry se množí s využitím fosfocukrů. Vyhýbáním se cukru je vyhladovíte. Jezte ce-lozrnný chléb a celozrnné obilniny. Mějte dostatečný přísun vitamínu A, C a D (nejlepší je pobýt na slunci). B vitamíny získáte z celozrnných produktů.

3. Vhodná je namáhavá fyzická činnost - po tak dlouhou dobu, jak vydržíte.

4. Pijte množství vody dostatečné k tomu, aby vaše moč zůstávala čirá. Uvědomte si, že následkem horečky, cvi-čení nebo aplikací tepla může dojít ke zvýšenému pocení. Tuto ztracenou vodu musíte nahradit.

5. Udržujte střeva průchozí. Klystýr při prvních příznacích onemocnění často zabrání rozvoji nachlazení. Opakuj-te klystýr každých šest až dvanáct hodin, dokud symptomy přetrvávají.

6. Užívejte šest tablet aktivovaného uhlí třikrát denně mezi jídly po dobu tří dní. Pokud jsou bolesti v krku anebo vředy v ústech, nechte tabletky uhlí rozpustit v ústech a omývat zanícené oblasti.

7. Dodržujte pravidelnou dobu usínání a vstávání. Pokud to potřebujete, po obědě si zdřímněte. Vyhněte se vy-čerpání z přepracování a nedostatku spánku.

8. Provádějte dechová cvičení. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech než napočítáte pomalu do dvaceti. Zhlu-boka vydechněte a zadržte dech než napočítáte pomalu do deseti. Opakujte čtyřicetkrát až padesátkrát. Udržuj-te ložnici dobře větranou, vyhněte se však průvanu. Průvan nezdravě podchlazuje tělesné tkáně.

9. Pokud je to třeba, čtyřikrát denně deset minut kloktejte. Vhodná je patnáctiminutová horká koupel celého těla následovaná přelitím studenou vodou a vytřením kůže suchým ručníkem.

10. Podle potřeby přikládejte na hrudník nebo na krk Priessnitzův obklad. Namočte vlněné plátno o rozměrech asi 5 x 40 cm do studené vody. Omotejte vlhké plátno okolo krku, jako další vrstvu přiložte přes celou jeho plochu igelit. Celý obklad převázejte šátkem, který těsně přišpendlete, aby nemohlo dojít k vyklouznutí igelitu a abyste zabránili vypařování vody z vlhkého plátna.

11. Udržujte nohy, ruce, krk i uši ve dne i v noci v teple. Vyhněte se pití nápojů obsahujících kofein (káva, čaj, cola). Kofein působí stahování cév rukou a nohou, mezi nimiž a nosní sliznicí existuje reflexní mechanismus. Ruce a nohy musí být pořád v teple.

12. Nespěte s přikrytou tváří, je-li to nutné, noste čepičku na spaní. V místnosti by měl být dostatek čerstvého vzduchu.

13. V ložnici udržujte teplotu 20oC. Vyhýbejte se přehřátí, zejména sezení v přetopené místnosti, které způsobuje roztažení krevních cév v plicích, jehož výsledkem je jejich překrvení a ztráta odolnosti.

14. Každodenní koupel zvyšuje odolnost proti nachlazení, zejména, jedná-li se o koupel v chladné vodě.

15. Braní léků možnost nachlazení zvyšuje.

16. Rady týkající se dobu průchodu potravy trávicím a vylučovacím systémem. Jako indikátor se používá aktivní uhlí nebo sezamové semínko. Normální průchozí doba je méně než 30 hodin. Průměrnému Američanovi projde potrava střevy za 89 hodin.

A. Těsně před jídlem rožvýkejte 8-10 tabletek aktivního uhlí anebo polkněte 1-2 polévkové lžíce sezamového semínka.

B. Zaznamenejte si čas, kdy jste jídlo snědli.

C. Zaznamenávejte čas každé následující stolice.

D. Poté, co již nemůžete ve stolici identifikovat žádné stopy po aktivním uhlí nebo sezamovém semínku, můžete vypočítat dobu průchodu potravy střevy, což je    doba od snězení jídla až do poslední stolice, ve které se ještě nalézaly stopy po uhlí nebo sezamovém semínku.Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným