ZiskejZdravi.cz

Nemoci srdce a cév (KVO) - vznik, rizikové faktory, přírodní léky

V České republice jsou kardiovaskulární nemoci zabijákem č. 1 - ročně zemře 60.000 lidí - tj. více než polovina úmrtí (z toho nejvíce na IM) = EPIDEMIE MODERNÍHO VĚKU. Zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi má 80 % obyvatelstva - včetně již 5letých dětí. Norma 5,5 mmol/l - měla by ale být 3,8 mmol/l. Vyšší hladina totiž nedovoluje ARS zvrátit.

K čemu dochází?

 • k ucpání arterií cholesterolem (ateroskleróze),
 • tím k zúžení průsvitu cév až do bodu ucpání
 • tkáň za uzávěrem není okysličená ani vyživovaná (ischémie) a odumře (infarkt)

Jak vznikají ucpané cévy (ARS)?

 • kouření, vysoký tlak, stresové hormony, či vysoká hladina tuků poškozují hladkou vnitřní výstelku cév, ve které vznikají drobné ranky. Tělo chce tyto ranky zacelit proto na místo posílá krevní destičky a bílé krvinky. Výsledkem je zjizvená tkáň (fibróza tj. vazivo) po obou stranách ranky. Snižuje se pružnost cévy = skleróza. Makrofágy se snaží konzumovat usazený LDL tuk i z vnitřní svalové vrstvy a při přebytku tuku se změní na pěnové buňky, jež produkují hormony stimulující růst svalových buněk.. Makrofágy nakonec odumírají, což přitahuje vápník a dochází ke kalcifikaci . Céva se stává křehkou a hrozí prasknutí či vyklenutí... Výstelka přestává být hladká a nesmáčivá, vyklenuje se dovnitř a zužuje průsvit. Céva je tak plná nerovností, jež jsou stále vystaveny protékající krvi - proto se tam usazuje více cholesterolu a později i krevních destiček, degradovaných svalových buněk, vazivové tkáně a někdy i vápníku. Dochází ke vzniku vyvýšených oblastí - tzv. ATEROMOVÝCH PLÁTŮ

3 rizika aterosklerózy:

1) Pláty ucpávají stěnu cév až dojde k neprůchodnosti cévy a nevyživení tkáně (infarktu)

2) V oblastech ateromových plátů dochází ke vzniku TROMBŮ (krev. sraženin) jež se mohou zvířením

krve uvolnit a putovat do tepen důležitých orgánů - EMBOLIE (uzávěr tepny)

3) Cévní stěna ztrácí svou pružnost - oslabí se a vysokým tlakem krve praskne (některé mrtvice, či

výdutě př. aneurisma břišní aorty)

Kdy onemocnění začíná? Již u 9 měsíčních dětí byl podle tukových deposit na velkých cévách pozorován začátek ARS. V dospívání dosáhne poškození stádia, kdy měkké tukové usazeniny začíná doprovázet tvorba tvrdé fibrózní tkáně a plátů. Ve středním věku se dostává KVO mimo kontrolu. Pláty v cévách některých mužů již dosahují takové velikosti, že způsobují nevyživení srdečního svalu a bolesti na prsou (ANGINU PECTORIS). U poloviny mužů po 40 jsou zúžené koronární cévy o 50 %.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY KVO?

Nebezpečí = skryté onemocnění. Pokud se člověk nepohybuje mohou být cévy ucpány do 90 % bez jakýchkoli příznaků. Polovina lidí umírá na IM, aniž by předem tušili, že byli ohroženi.

Strádá celý oběhový systém:

 • koronární cévy (angina pectoris, infarkt myokardu)
 • mozkové cévy, karotidy (CMP, TIA - přechodná ischemická ataka, senilita - starob.mentální slabost)
 • cévy ucha (hluchota, závratě)
 • cévy jiných orgánů (slinivky, sleziny - art. celiaka, infarkt střev, impotence - art. mezenterika)
 • ledvinové cévy (selhání ledvin, diastolická hypertenze)
 • cévy nohou (klaudikace, gangrény...)
 1. ZVÝŠENÝ CHOLESTEROL (důležitý pro produkci hormonů, syntézu žluč. kys. a vit. D - umíme si ho vyrobit sami) játra ho nedokáží vylučovat, proto se usazuje v organismu a je i hlavní složkou ARS plátu. Je obsažen ve všech živočišných produktech.

OBSAH CHOLESTEROLU ve vybraných POTRAVINÁCH:

Potravina mg/100g

hovězí, vepřové, kuřecí maso 70 mg

krůta (bez kůže) 82 mg

tuňák, treska 60 mg

makrela 95 mg

humr 200 mg

sýr 106 mg

játra 300 mg

ledvinky 400 mg

máslo 286 mg

sádlo 95 mg

vejce 550 mg

mozeček 2 000 mg

potraviny rostlinného původu 0 mg

OXIDOVANÝ CHOLESTEROL - byl dlouhou dobu vystaven působení vzduchu, tepla a světla. Tato forma je pro cévy zvlášť škodlivá, protože způsobuje agresivnější poškození výstelky cévy s aktivací destiček a sraženin. Je obsažen v sušeném mléce, mase a vejcích, v uzeném mase, mléku a mléčných výrobcích.

VĚDECKÝ VÝZKUM dnes jednoznačně potvrzuje, že ARS je REVERSIBILNÍ STAV. Cévy nezůstávají trvale ucpány - jde o dynamický stav, jež se upravuje podle tuku v krvi. -Je-li ho málo, uvolňuje se cholesterol z ater. plátů - a tím se cévy čistí. STOJÍ ZA TO STRÁVIT KAŽDÝ DEN NAŠEHO ŽIVOTA v dynamickém procesu čištění cév než v jejich zanášení.1. KOUŘENÍ CIGARET - oxid uhelnatý a další toxiny z tabákového kouře ničí výstelku cév a podporují rozvoj aterosklerózy. Kouření je tak příčinou až 30 % infarktů. Nikotin působí zúžení tepen zásobujících srdce mozek a plíce. Ročně na jeho následku v ČR umírá přes 20 000 lidí. Nebezpečně zvyšuje krevní tlak a brání krevnímu oběhu. U kuřáků ve věku 60 let je pravděpodobnost úmrtí na srdeční onemocnění 10x vyšší než u nekuřáků.

2.VYSOKÝ KREVNÍ TLAK od 140/90mmHg je bezbolestným příznakem ukazujícím na špatný stav našich cév.. 2x zvyšuje riziko jakéhokoli úmrtí (např. ucpání cév v nohou), 3x zvyšuje riziko infarktu, 4x srdečního selhání a 7x zvyšuje šanci na mozkovou mrtvici. Cévy zúžené aterosklerózou zvyšují odpor proudění krve a tím je kladen větší nárok na srdce, jež musí krev vytlačit do oběhu pod vyšším tlakem. Tuk způsobuje shlukování červených krvinek a krevních destiček, jež se jen těžce protlačují do kapilár (zvýšený periferní odpor). Silné cévy uvolní stahující TROMBOXAN, jež vyvolává křečovité stahy cév, sníží průtočný profil a ještě více zvýší tlak

Další příčiny vysokého TK jsou:genetické faktory, věk a životní styl: příjem soli, obezita - tučná strava a

ARS, sedavé zaměstnání, stres, kouření, alkohol, káva.

Doporučení:1) pravidelně si kontrolujte TK Normální hodnota je 120/80

2) vylučte tučnou stravu 3) Pravidelně cvičte 4)omezte stres 5) vynechejte sůl, kávu, alkohol, kouření

6)strava bohatá na vit. K, citrusy (bioflavonidy), ovoce s vit.C

7) Zvyšte příjem Celozrnna- (vit B=stres komplex, rutin)

8) Dbejte na zásobení vápníkem - zel.list. zelenina, mák, mandle, sója, sezam) a hořčíkem (zel.zelenina,

ořechy, celozrno)

9) Vylučte Tyramin (je v sýrech a vínu)

10) používejte česnek, aloe, pyl, omega 3 tuky (snižuje hl. TROMBOXANU, který zužuje cévy)

 • VYSOKÁ KONCENTRACE TRIGLYCERIDŮ tj. nad 2,1mmol/l. Jsou dalším druhem tuku, jež zvyšuje riziko IM. Způsobí přilnavost ČK a krev.destiček a jejich shluky ucpávají krevní oběh. Začnou se vylučovat látky způsobující křečovité stahy cév, což ještě více omezí krevní oběh a zvýší tlak. Pochází-li 67 % kalorií jídla z tuku, jsou zablokovány malé krevní cévy a tkáně strádají nedostatkem živin a kyslíku.

Šunka - 94 % tuku, hovězí steak - 82 %, máslo, margarín 100 %, sýr - 91 %, vejce 65 %, vepřové 75 %, ořechy 70 %.

Tuk z tučného jídla působí 12 i více hodin. Většina lidí tak po celý den účinně brání dobrému krev. oběhu.

 • CUKROVKA - porucha metabolismu tuků, dochází k agresivnější ARS, nedokrvení periférie a gangrénám
 • NEDOSTATEK POHYBU sedavý životní styl podporuje tvorbu krevních sraženin a obezitu. Srdce není udržováno v kondici. Na každý ½ kg váhy navíc musí tělo vytvořit 1,2 km cév, do kterých musí srdce navíc vtlačit krev.
 • STRES - Dochází k nadměrnému vyloučení adrenalinu (epinefrinu) - které poškozuje srdce navozením nepravidelného rytmu a zvýšené srd.frekvence. Norepinefrin stahuje cévy, tím zvyšuje odpor periférie a tlak. Je-li stres trvalý - vysoký tlak přetrvá. Stres zvyšuje hladinu cholesterolu, proto jej vyvažujte pohybem. Důležité je naučit se předávat problémy Někomu Vyššímu, kdo na to má (Iz 26,3). Nezapomeňme, že soběstřednost leží u kořenů stresu. Potřebujeme být osvobozeni k takové lásce vůči druhým, jakou milujeme sami sebe.
 • VĚK, POHLAVÍ, DĚDIČNOST riziko začíná být akutní od 30 let (22letí US vojáci z Koreje - 80% ARS) neznamená to ale, že čím jste starší, tím Vaše cévy musí být horší, ženy jsou do menopauzy chráněny estrogenem. Genetické předpoklady k KVO jsou u lidí, jež nemají faktory chránící stěnu cévy, malé % populace.

ARS je REVERSIBILNÍ = ZVRATNÝ STAV. J A K ?

1) Vyhněte se saturovaným, hydrogenizovaným a volným tukům (maso, máslo, sádlo, vejce, sýry, margaríny,

kalorické potraviny z tuku a bílé mouky) = snížení cholesterolu i triglyceridů

2) Jezte potraviny s vysokým podílem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrno,ořechy, semínka) - B compl.,

vláknina, flavonidy=antioxidanty, rostlinné steroly - chem.podobné chol.- blokují jeho absorbci - tím

snižují jeho vstřebání přímo ze stravy, kterou jíme

 1. Potraviny obsahující omega-3 mastné kyseliny - lněné semínko, česnek, vlaš.ořech, olivy, lecitin, brokolici, mrkev, citrusy (snižují hlad. Tromboxanu - který zužuje cévy).
 1. Antioxidanty:beta-karoten, vit.C, E a selen, zinek a flavonidy zabraňující oxidaci LDL z něhož se tvoří ARS pláty
 1. Vitamín K - důležitý pro normální srážlivost (červené i bílé zelí, rajčata, jahody, šípky, kopřivy)
 2. česnek, petržel, aloe lékařská - snižují hladinu cholesterolu
 3. červené i bílé hrozny, černý rybíz, jeřabiny (flavonidy quercein, rutin- antioxidanty,snižují lepivost destiček, resveratrol snižuje LDL zvyšuje HDL )
 4. vyhněte se používání kávy (jíte-li maso, pak 5 šálků kávy denně zvýší riziko infarktu 2,5x)
 5. vyvarujte se cukrovinek, zákusků, smažených pochutin, sladkých limonád
 6. NEKUŘTE, NEPIJTE Alkohol, NEPŘESOLUJTE

Přírodní léky:

 1. PŘIMĚŘENÝ POHYB - spaluje cholesterol - mění LDL na HDL - formu jež značí jeho metabolické odstranění z tkání, snižuje obezitu a tím nápor na srdce - sledujte dušnost a poruchy vědomí
 2. Pohyb zesiluje srdeční sval, udržuje elastické arterie a napomáhá návratu žilní krve, zvyšuje odolnost cév proti stresovým hormonům, snižuje stres navozením celkové pohody a optimismu
 3. SLUNCE - mění cholesterol na vitamín D, pomáhá spalovat kalorie
 4. VODOLÉČBA - vlažná až teplá lázeň normalizuje krev. oběh a snižuje vysoký tlak
 5. STŘÍDMOST - přejídání zvyšuje srdeční frekvenci
 6. HLUBOKÉ DÝCHÁNÍ, ODPOČINEK A DŮVĚRA snižují stres a šetří tak cévy
 7. BYLINKY:

- proti mrtvici- stejný díl třezalky rozrazilu, levandule, šalvěje, meduňky (1č.l. do ¼ l horké vody) 1 h po a

před obědem

- proti srdeční vodnatelnosti: vlasy z kukuřice

- na poškozené srdce a krev.cévy: buřina srdečník, fazol obecný, hloh ostrotrnný, jmelí bílé, kozlík

lékařský, meduňka lékařská, náprstník

K zamyšlení jsou i rady Bible:

Bible Žalm 119,70 - Bezcitné je tučné srdce opovážlivců, mě však je Zákon Tvůj potěšení.

Jeremiáš 5,23 Tento lid má tvrdé a zarputilé srdce.

Jeremiáš 31,33 Nová smlouva: svůj zákon jim dám do nitra, vepíši jim jej do srdce. Už nebude učit každý svého bližního - Poznávej Hospodina, každý mě bude znát.

Ezechiel 36,26 Dám Vám srdce nové a do nitra Vám vložím nového ducha. Odstraním z vašeho těla srdce kamenné a dám vám srdce z masa. Vložím Vám do nitra svého ducha a učiním, že se budete řídit mými nařízeními, zachovávat moje řády a jednat podle nich. ...budete mým lidem a já Vám budu Bohem."

Jana Konečná

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným