ZiskejZdravi.cz

Jarní únava - účinný návod na pomoc i prevenci

Jaro ťuká na dveře a na člověka padá únava. Těšíme se na sluníčko a na to že budeme moci být více venku a zatím jsme zesláblí, unavení a bez chuti do práce. Tak to je jarní únava. Jarní únavě je ale důležité předcházet prevencí a to během celého roku. Nestačí se pokoušet napravit své nedostatky až když únava přijde, ale během celé zimy bychom měli myslet na to, aby naše tělo mělo dostatek těchto důležitých látek a na jaře se pak únava vůbec nedostaví. Jarní únava má hned několik příčin.

Nedostatek vitamínů

Mezi nejběžnější patří nedostatek základních vitamínů jako je vitamín D z nedostatku slunečního záření, nedostatek vitamínu A, C, a vitamínů skupiny B, především B1, B2. Je tedy potřeba se soustředit na svou stravu, zařadit celozrnné výrobky a větší množství ovoce a zeleniny a omezit živočišné a rafinované produkty.Vitamíny také doplníme ovocnými a zeleninovými šťávami a doporučujeme i zelené pití z čerstvých zelených bylin jako je špenát, zelená nať z mrkve, petržele, kadeřavá petrželka bohatá na vitamín A, a z planých bylin vyrůstající pampeliškové lístky, kopřiva a jiné plané dary přírody. Jednotlivé vitamíny které jsou potřeba při jarní únavě doplnit jsme popsali v předcházejícím článku.

Dehydratace

Na jarní únavu má také velmi závažný vliv dehydratace. Možná nám to nepřijde, ale často zapomínáme na pití čisté vody. Pokud se zavodňujeme kávou, černými a zelenými čaji, sirupy a limonádami je to pro tělo naprosto nedostatečné a v případě kávy a čaje i dehydratující. Každá buňka našeho těla potřebuje ke své správné funkci vodu a právě vody bychom měli vypít 2-3 litry za den. Pokud má tělo vody nedostatek projevuje se to mnohými problémy od bolení hlavy a nejrůznějších dalších nejasných bolestí, problémy s ledvinami a močovými cestami, ale i třeba nesoustředěností, podrážděností a výbušností. Jak je to možné? Náš mozek pracuje ze směsi vzduchu, glukózy a vody, z nedostatku vody může tedy vyplynout roztržitost, únava a podrážděnost, chabá paměť. Když tedy cítíte únavu pokuste se zaměřit na dostatečné pití vody a hlídejte si její množství.

Pohyb na čerstvém vzduchu

Když nastane jaro, tak se snažíme být více aktivní. Buď máme kousek zahrádky nebo chodíme více na procházky, ale v zimě se více zdržujeme doma. Přes zimu většina lidí tráví svůj čas u obrazovky, počítačů, prostě ve fyzické nečinnosti. Všechny části těla, ať už jsou to svaly kosterní nebo srdce, mají tendenci slábnout a zmenšovat se, pokud nejsou používány. Bez pohybu není v těle zajištěno dostatečné prokysličení a jak známo kyslík ke své správné funkci potřebuje každá buňka. Pravidelný pohyb a posilování vašeho těla i přes zimu vám zajistí nejen dobrou fyzičku, ale posílí i váš imunitní systém. Jen tak se můžeme zbavit jarní únavy.

Dostatečný spánek

S vynálezem žárovky se vkradlo do lidského života i ponocování a nevyspalost. Jak často okrádáme své tělo o důležitý spánek při kterém se každá buňka regeneruje. Dříve měli naši předkové jiný biorytmus a přes zimu doplňovali síly delším spánkem. Nejdůležitější čas kdy se tvoří dostatek hormonu melatoninu - hormonu mládí je před půlnocí do 4 hodiny ranní. Přes den, za světla, se jeho tvorba zablokuje. Nenechte tedy televizi okrádat vás o cenné síly a uvidíte, že to přispěje k vaší jarní svěžesti. Nedostatek spánku může způsobit zvýšení hladiny hormonu kortizolu o více než 50%, což vede ke stresu, vyčerpání, špatné náladě a depresi.

Detoxikace

Naše tělo je po zimě zanešené a potřebuje se zbavit usazených škodlivých látek, které mimo jiné způsobují také únavu. Pro detoxikaci organismu poslouží jarní byliny, které začínají právě rašit. Je to především kopřiva, která čistí krev a dodává vitamín C, pampeliška, která dodá hořčík a čistí ledviny a jiné zelené býlí. Výborný je k tomuto účelu zelený nápoj a pokud nemáte tu možnost ho dělat využijte kopřivový čaj. Naši předkové využívali k detoxikaci i půsty. Je to velmi účinná zbraň jak zbavit těla škodlivin. Může to být půst úplný, nebo pokud to nezvládnete jezte pouze ovoce s ovocnými šťávami třeba jeden den v týdnu.Bojujte proti stresu

Stres je faktor, který sám o sobě vyvolává v těle ochabnutí a velkou únavu i bez té jarní. Je proto potřeba proti němu účinně bojovat. Se stresem se lépe vyrovnáte fyzickou aktivitou, která vyplavuje do těla hormony dobré nálady a pomáhá se tak se stresem lépe vyrovnat. Proti stresu můžete nejlépe bojovat důvěrou ve vyšší Stvořitelovu moc. Je úlevou zjistit, že je nad námi Bůh, někdo, kdo má větší moc než my sami a kterému na nás záleží. Pokud budeme Boha hledat, uvěříme v jeho syna Ježíše Krista a vložíme s úlevou svůj problém do Jeho rukou, on sám bude jednat. On to totiž slíbil, a jak můžeme ve svém vlastním životě potvrdit, On své sliby plní.

Svou cestu svěř Hospodinu, doufej v něho, on sám bude jednat."(Bible -Žalm 37,5)

8 principů zdraví

Všechny body, které pomáhají účinně bojovat i předcházet jarní únavě a nejen jí, ale všem nemocem, vycházejí z původního plánu, který měl Bůh pro lidi, když je stvořil. Můžeme se o nich dočíst v té staré vzácné knize Bibli. V dnešní době se těchto principů chopili lidé vedoucí k New age a východní medicíně, ale pravdou zůstává, že jsou to principy dané Bohem při stvoření světa, zapsané v Bibli dávno před tím, než východní náboženství vůbec vzniklo. Jsou to:

1) Správná přírodní a jednoduchá výživa - jídlo ovlivňuje způsob, jak se cítíme, a naši schopnost radovat se ze života.

2) Dostatek pohybu - tělo bylo sestrojeno k pohybu. Hned při stvoření dal Pán Bůh člověku práci.

3) Pravidelný pitný režim - dostatek tekutin, vhodný výběr nápojů (voda, bylinkové čaje). Dále do této oblasti patří vodoléčba (perličkové lázně, koupání), sauna.

4) Dostatek slunečního svitu. Vitamín D potřebujeme pro dobrou činnost imunitního a nervového systému.

5) Střídmost - vyhnutí se všemu, co naše zdraví poškozuje. Důležitý je vyvážený denní program.

6) Pobyt na svěžím a čistém vzduchu, procházky přírodou, správné dýchání.

7) Potřebný odpočinek. Většina dospělých potřebuje osm hodin kvalitního spánku za noc a relaxaci nejlépe v přírodě.

8) Důvěra - často zanedbávaná duchovní dimenze našeho zdraví je pro šťastný život stejně důležitá jako všechny ostatní. Důsledky stresu, starostí a pocitů viny na sebe nedají dlouho čekat a připraví nás o životní sílu i zdraví, pokud to vše nesvěříme do Boží moci. Je potřeba Boha hledat a On se nám pak poznat dá.

Krásné jaro plné síly a energie vám přeje ZiskejZdravi.cz

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným