ZiskejZdravi.cz

Rady lékařky jak na zánět močového měchýře (Cystitida)

Zánět močového měchýře se nazývá cystitida. Jsou pro něj charakteristické nepříjemné pocity, a bolesti v oblasti močového měchýře, naléhavost a četnost močení. Způsobuje ho buď baktérie, nebo chemické podráždění. Níže je uvedeno několik rad, jak se cystitidy zbavit:

  1. Vyhýbejte se živočišným produktům. Zejména vejce mohou způsobit úpornou cystitidu, která ustoupí do několika dnů po vyloučení vajec ze stravy. Dokonce i vaječný bílek může tyto lidi dráždit. Mléko a jiné živočišné produkty mohou být také na vině. Všechny mléčné výrobky musí být pečlivě vyloučeny, včetně výrobků ze syrovátky, kaseinu a laktátu.

  2. Ze stravy je nutno vyloučit všechny metyl-xantiny. Do této skupiny patří káva, čaj, kola, čokoláda, Gatorade, Mate atd. Tyto látky dráždí močový měchýř, a některé jsou známé tím, že způsobují rakovinu.

  3. Veškeré koření včetně pepře, zázvoru, skořice, muškátového oříšku, hřebíčku, nového koření, atd. musí být vyloučeno. Můžete používat bylinky jako např. tymián, bazalka, česnek, cibule, máta, atd.

  4. Pijte vodu v hojném množství - 8 sklenic denně a k tomu jeden šálek čaje z buchu ráno a jeden večer (pokud buchu není k dispozici, můžete použít lichořeřišnici, lopuch, kukuřičné vlákno, nebo čaj ze semen melounu). U akutních symptomů užívejte jeden šálek čaje z buchu každou hodinu, až dokud se symptomy nezmírní nebo dokud nepůjdete spát. Dehydratace působí jako původce zhoršení cystitidy. Jak baktérie, tak i chemické podráždění jsou více škodlivé, když jsou koncentrované.

  5. Nenoste nylonové kalhotky nebo trenýrky ze syntetiky. Povolte švy u spodního prádla, aby byla možná cirkulace vzduchu.

  6. Nedělejte si koupele ve vaně, zejména s pěnou do koupele nebo koupelovou solí. Dokonce i mýdlo a nečistoty z koupání mohou podráždit močový měchýř. Ať se mýdlo nikdy nedotkne genitálií.

  7. Zdravé oblékání u cystitidy zahrnuje dva konkrétní body: nenosit žádné přiléhavé pásy kolem pasu nebo břicha a za druhé, udržovat končetiny v teple. Je třeba udělat všechno proto, aby naše ruce a chodidla byly neustále v teple. Většinou to znamená nosit dlouhé kalhoty za chladného počasí, možná i dvě až tři vrstvy, tlusté legíny např. vlněné nebo hustě pletenou syntetiku, ponožky, punčochy. Pokud mají punčochy elastický pás kolem břicha, je třeba ho povolit, abychom zabránili tlaku na břicho. Na pokožce by neměly být známky těsného oblečení. Studená chodidla snižují reflexivně tok krve do pánevních orgánů.

  8. Horká sedací koupel nebo horký obklad kolem spodní části břicha a horní části stehen může být velkou pomocí. Aplikujte teplo, buď koupelí, nebo obkladem na 20 minut a ukončete proceduru tak že na 50 sekund přiložíte ledově studený obklad nebo 30ti vteřinami studené sprchy. Každá z těchto procedur by měla být aplikována jako „kontrastní procedura." Aplikujte horko na 5-6 minut, a následně 50 sekund chlad. Zopakujte třikrát jak v případě sedací koupele, tak i u obkladu.

  9. Při vyprazdňování močového měchýře uvolněte svěrač na dostatečně dlouhou dobu, případně trochu zatlačte, aby se močový měchýř úplně vyprázdnil. Několik posledních vteřin vyměšování představuje pročištění močového měchýře stlačením. Tehdy jsou odstraněny baktérie a buněčný odpad.

 

Text: přeloženo s laskavým souhlasem z materiálů MUDr. Agathy Thrash



Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným