ZiskejZdravi.cz

Zvracení a průjem aneb gastroenteritida

Gastritida je akutním zánětem žaludku a enteritida akutním zánětem tenkého střeva. Toto onemocnění je provázené nucením na zvracení, křečemi v břiše, nechutenstvím, zvracením, pálení žáhy, průjmy. Žaludek se prostě zbavuje všeho co nevolnost vyvolalo a vy musíte zabránit vzniku odvodnění a žaludek zklidnit. Příčinou může být špatná strava, nadměrné požití alkoholu, tabáku, kávy, dráždidel, stres, přejídání se, ale i infekce viry či bakteriemi. Pokud je onemocnění způsobeno virovou infekcí, je nakažlivé a dodržujte zvýšenou hygienu.

VÝŽIVA

Při příznacích nevolnosti je dobré v první řadě vyřadit konzumaci kávy, alkoholu i tabáku. Vyřadit z jídelníčku všechna dráždivá jídla a koření, maso, cukr, horká nebo naopak studená jídla a pití.

V první akutní fázi je dobré mít půst a pít jen bylinné čaje z heřmánku a máty. Užívat čárkl - aktivované dřevěné uhlí buď v tobolkách, které lze zakoupit, nebo prášek rozmíchaný ve sklenici vody. Toto uhlí je z tvrdého dřeva a je rozdílné od uhlí živočišného, které se vyrábí spalováním zvířat.

Doktor Igor Bukovský doporučuje také lněné semínko, které obsahuje mnoho slizu a tím chrání nemocnou sliznici. Vyluhujeme tedy lněné semínko v horké vodě po dobu 2-4 hodin, případně len povaříme 15 minut a pak necháme zchladnout. Získáme tak sliz, který užíváme 1 kávovou lžičku v 15-20 minutových intervalech. „Ze své praxe znám rychlý a vynikající účinek lněného semene. Při běžném průběhu onemocnění se v krátké době (několika hodin) upraví stolice a zvracení ustane." (Miniencyklopedie přírodní léčby")

Když se trochu uleví, můžeme přidávat zeleninové šťávy (mrkev, červená řepa, celer, kapusta) a postupně zařazujeme zralý banán a pečená jablka. Následně zařadíme obilné kaše, zvláště oves, který obsahuje sliz, a tak zklidňuje žaludeční sliznici. Rýže, pšeničné klíčky, med,mandlové nebo sojové mléko, tvaroh, vejce.

TEKUTINY

Při gastroenteritidě je potřeba pít hodně tekutin, právě proto, že se hodně tekutin ztrácí. U malých dětí hrozí dehydratace - odvodnění organismu. Pokud mají tedy suché rty, sliznice, zrychlené dýchání je nutné navštívit lékaře. Doporučujeme pít po doušcích bylinné čaje, zvláště mátu, heřmánek. Můžete rozmixovat povařená jablíčka a naředit je jako nápoj. Také zeleninové vývary jsou vhodné, pro doplnění minerálů. Čaje podávejte jen vlažné, horké, příliš studené, nebo bublinkové nápoje nejsou vhodné. Po zklidnění žaludku jsou vhodné i šťávy z jablek, mrkvová šťáva se špenátem, okurkou, či červenou řepou.

HYDROTERAPIE

Horký obklad břicha - namočíme vlněnou nebo bavlněnou látku do vody horké 40-45 0C. Položíme na břicho a zakryjeme ještě dalšími dvěma vrstvami látek. Hlídáme obklad jestli nevychladl a pak opět namoříme v horké vodě, takto opakujeme 3-5x. Pozor abychom nemocného nespálili. Obklad by měl trvat 5-6 minut.

Účinný je také obklad z čárklu - dřevěného uhlí. Rozmícháme 1 polévkovou lžíci čárklu s moukou (nejlépe lněnou) smícháme s vodou na kašičku, kterou pak naneseme na papírový kapesník. Zabalíme a přiložíme na břicho.

SLUNCE, VZDUCH A FYZICKÁ AKTIVITA

Je dobré dostatečně odpočívat, nejlépe první dny proležet a dostatečně spát. Pozor na vysílení při zvracení a ztrátu rovnováhy. Je potřeba dostatečně větrat, do místnosti pustit sluneční paprsky, které dezinfikují a dodržovat dobrou hygienu rukou a toalety. Po odeznění akutní fáze zkuste lehkou procházku.

ODPOČINEK A DŮVĚRA

Onemocnění žaludku a střev může být často spojeno s psychikou a nadměrných stresem. Zkuste tedy nemyslet na stresující věci a svěřte své starosti Bohu, který pokud Mu to vy dovolíte, tak se o vás postará. Každý hřích může být odpuštěn, a na každou životní situaci On zná řešení. Berme i tyto dny s klidem, jako čas darovaný k tomu, abychom se zastavili, a popřemýšleli trochu o životě a hledání odpovědí na své otázky. DVD „Život náhoda nebo záměr" s překrásnými záběry přírody může být vaším průvodcem.

PREVENCE

Prevencí je nepřetěžovat své zažívání přejídáním a jíst pravidelně 3x denně. Vzdát se dráždivých jídel a nejlépe i masa a mléčných produktů, které jsou častou příčinou průjmů. Látky jako káva, černý čaj, čokoláda, alkohol, tabák by neměly do našeho těla vůbec přijít, protože jsou skrytým nepřítelem a příčinou mnoha nemocí. Občasný půst pomůže vašemu žaludku a střevům se vyčistit a tak zůstat odolnější a důvěra ve vyšší Boží moc dá klid vašim nervům.4

Text:ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným