ZiskejZdravi.cz

Rady lékařky - Obézní diabetici a revoluční léčba stravou a pohybem

Dr. Anderson a jeho tým zjistili, že strava bohatá na karbohydráty, s vysokým obsahem vlákniny nejlépe pomáhala kontrolovat cukr v krvi štíhlých diabetiků. Jak je to ale s těmi, kdo jsou obézní? Jak reagují na takový druh stravy? Dr. Anderson hovořil o čtyřech možnostech pro obézní diabetiky: A. Inzulin, B. Sulfonylureas, C. Cvičení, D. Dieta.

  1. Inzulin kontroluje cukr v krvi u těchto lidí, ale nevýhody hormonu podaného injekcí převažují nad domnělými výhodami. 1) Inzulin uvolněný do krve, sníží cukr v krvi na hypoglykemickou úroveň, která stimuluje zase chuť k jídlu. Když se člověk znovu nají, je zapotřebí více inzulinu, aby vyrovnal zvýšený cukr v krvi. 2) Aby byli schopni sníst více jídla, diabetici si často zvyšují dávku inzulinu (nebo jim to nařídí jejich lékař) na vyšší úroveň a doufají, že na čas se jim podaří získat kontrolu nad cukrem v krvi. 3) „Obézní lidé mají snížený počet receptorů inzulinu," řekl Anderson. Když si dají další injekci inzulinu, jejich počet receptorů inzulinu se ještě víc sníží. Stávají se tak rezistentnější na inzulin. Proto ho potřebují více, aby mohl vykonat potřebnou práci. 4) Obézní lidé mají příliš velké zásoby tuku a inzulin způsobuje ke zhoršení.

  2. Sulfonylurea (jako Diabenese, Orinase, Tolinase, Tolbutamine, Dymelor). Tato perorální antidiabetika v podstatě dokončují práci, kterou dělá inzulin. Zdá se, že mechanismus jejich práce je stimulace beta buněk slinivky břišní k vylučování inzulinu. Zvyšují hlad a rezistenci na inzulin a stimulují syntézu triglyceridů. Jak inzulin, tak i perorální léky představují vážné nevýhody pro obézní diabetiky.

„Vracíme se ke stravě a cvičení, jako odpověď pro tyto jednotlivé diabetiky." Zakončil Dr. Anderson.

  1. Cvičení zvyšuje citlivost tkání na inzulin tím, že zvyšuje počet inzulinových receptorů. Pomáhá snížit tělesný tuk, a tím se lidé stávají citlivější na inzulin. Podporuje metabolismus glukózy spotřebou kalorií, které byly dodány příjmem jídla. Jak zdůraznil přednášející, je důležité, aby člověk, který si přeje snížit cukr v krvi, pravidelně cvičil, alespoň pětkrát za týden a tak si uchoval prospěšné efekty cvičení.

  2. Podle Andersona: „Strava je tím hlavním, na co se máme zaměřit, když léčíme obézní diabetiky." Zvyšuje počet receptorů a citlivost na inzulin slinivky a snižuje potřebu inzulinu podávaného injekčně. Pro obézní lidi je také velmi důležité, že snižuje tuky v krvi!

Na dietě bohaté na karbohydráty/vlákninu, plus cvičení, 80 % lidí na inzulinu už nebude potřebovat žádný. 20 % těch, kdo ho potřebují, může snížit dávku o 80 %. Aby dieta efektivně udržovala cukr v krvi na nízké úrovni - a to představuje největší překážku - musí mít člověk motivaci držet se programu celý život.

Lexingtonský tým nejprve pracoval s obézními diabetiky, kteří už brali denně vysoké dávky inzulinu - 50 až 90 jednotek. Při intenzivním režimu diety 800 kalorií, bohaté na vlákninu, čtyři z pěti (80 %) už nepotřebovali víc inzulin. Z těch, kdo ho stále ještě potřebují, se průměrná dávka snížila o 80 % pro většinu efektivně kontrolovaných.

Stejně jako to platilo u štíhlých diabetiků, dieta pro obézní jedince je bohatá na karbohydráty (55 % příjmu energie) a chudá na tuky. Obsah vlákniny je také vysoký - 32 gramů na 1000 kilokalorií, v porovnání s 15-25 gramy, které dříve poskytovala jejich domácí strava.Výzkumní pracovníci dávali pacientům k jídlu cereální ovesné otruby s odtučněným mlékem k snídani, talíř zeleniny k obědu, a tmavomodré fazole, čajové pečivo z ovesných otrub s margarinem k večeři. Večerní svačinu tvořily grahamové krekry a voda nebo nízkokalorický nápoj. Když bude pacient jíst doporučenou stravu, může očekávat, že triglyceridy, cholesterol, cukr v krvi, hmotnost a potřeba injekcí inzulinu se sníží. Potřeba inzulinu pro tyto hospitalizované lidi klesla z průměrnu 66 jednotek na jednu jednotku za 21 dní.

Anderson říká, že dieta bohatá na karbohydráty má mnohé významné výhody pro obézní lidi. U diabetiků zvyšuje citlivost tkání, což znamená lepší vstřebávání glukózy. Metabolismus glukózy je stimulován, a zpomalí produkci a výstup glukózy z jater.

Jídlo bohaté na karbohydráty udržuje funkci jater, brání ketóze, zlepšuje retenci dusíku, a potlačuje uvolňování volných mastných kyselin, které pokud jsou v nadměrném množství, mohou způsobit ketózu a blokovat činnost inzulinu. Jak zjistil Dr. Anderson, používání zdravého rozumu, vegetariánských pokrmů bohatých na karbohydráty a s vysokým obsahem vlákniny u obézních diabetiků, zvýšilo sytost pacientů, snížilo u nich cukr v krvi a potřebu inzulinu. U 80 % lidí na dietě byly vyřazeny injekce inzulinu. Nižší cholesterol a triglyceridy byly bonusem.

Pro pacienty, kteří neberou inzulin, vláknina omezuje vylučování inzulinu po jídle, čímž předchází hypoglikémii, a přispívá k efektu snižování lipidů u těchto diet. Provedený výzkum, jak to popsal Dr. Anderson, je dobrou zprávou pro diabetiky, kteří brali inzulin desítky let. Pokud jste jedním z nich, máte dobrou šanci zahodit injekční stříkačku. Ale i kdybyste to nemohli udělat, budete scchopni podstatně snížit množství, se kterým musíte žít.

K udržení sníženého cukru v krvi a úbytku hmotnosti, musíte po zbytek života svědomitě dodržovat plán stravování a každodenní program cvičení. Mnozí tak činí. Je to možné. Rozhodněte se, že zdoláte svůj problém.

  1. Inzulin aplikovaný injekčně do hypothalamu mozku krysy způsobuje, že hlodavec jí dychtivě a nenasytně.

  2. Pacienti na dietě 800 kalorií, nebo méně byli hospitalizovaní pacienti, a byli pečlivě sledováni pro vědecké účely. Anderson považuje svou dietu za bezpečnou pro přechodné užívání, dokud dávky inzulinu nebudou sníženy a nedosáhne se přijatelná metabolická rovnováha. Pro bezpečné snížení v domácích podmínkách VEG-A-WEIGH doporučuje aspoň 1200 kalorií denně.

  3. V současnosti pouze společnost Quarker Oats vyrábí Obilné ovesné otruby. Dodávají „Obilné ovesné otruby" a „Maminčiny ovesné otruby". Kellogg's vyrábí „Křupavé ovesné otruby", ale ty obsahují hnědý cukr a kokos, a proto nejsou vhodné pro cukrovku.

  4. VEG-A-WEIGH* radí: „NEsvačit mezi jídly". Strava s 1200 kaloriemi, s vysokým obsahem karbohydrátů, bohatá na vlákninu (jakou doporučuje VEG-A-WEIGH), by měla zajistit, že mezi jídly nedostane člověk hlad.

 

*VEG-A-WEIGH, Wildwood, Škola zdraví Loma Linda, Oddělení zdraví Církve adventistů sedmého dne a další centra pro udržování kondice mnoho let podporovaly tento druh diety pro lepší životní styl, dobré zdraví a kontrolu hmotnosti.

MUdr.Agatha Trash

Přeloženo s laskavým souhlasem lifestylelaboratory.com

Pokud vás tato léčba zaujala rádi vám zprostředkujeme kontakt, kde by jste mohli získat více informací a podporu v ČR.

Doplňky stravy: Vitamíny je samozřejmě nejlepší doplňovat přírodní cestou, a na prvním místě se budeme snažit využít zelené nápoje, ovocné a zeleninové šťávy, ale můžete využít i vynikající přípravek vytvořený na přírodním základu ovocných koncentrovaných šťáv Fitotonic, či dvakrát silnější EnergotonVitatonic, je základním pomocníkem při snižování hladiny homocysteinu, jehož zvýšená hladina je, jak lékaři dokázali na mnoha studiích základem většiny civilizačních nemocí.

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným