ZiskejZdravi.cz

Rady lékařky - Artritida a její léčebný program

Trápí vás artritida a nic nepomáhá? Dá se s tím něco dělat? Ti, kdo trpí artritidou nebo-li revma, mívají své dobré i špatné dny. Bolest a ztuhlost přicházejí a oscilují jako nepředvídatelná přílivová vlna. Nikdy nevíte, kdy vás příliv těchto symptomů znovu zaplaví a váš život se v této nerovné hře stává jedním rozechvělým čekáním. Avšak právě toto střídání "dobrých a špatných dnů" v sobě skrývá klíč k léčbě artritidy přírodními léčebnými prostředky.

Stará známá nadsázka "...asi jsem snědl něco špatného...", v sobě nese více pravdy, než by se pacientům s artritidou na první pohled mohlo zdát.

V tomto článku naleznete popis léčebného programu, založeného na takových změnách životního stylu, u kterých byl prokázán pozitivní účinek na nemocné artritidou.

Nemocný, začínající se léčit pomocí tohoto programu, by si měl vést denní záznamy o úrovni bolesti postiženého místa, míry ztuhlosti a celkového pocitu pohody před, v průběhu a po dokončení každého kroku programu, specifikovaného níže.

Popis jednotlivých kroků:

1. POLOHA TĚLA: Udržujte vždy vzpřímený postoj. Protáhněte si celé tělo adekvátními strečingovými cviky, ráno i večer, jako např:

- cviky v poloze v sedě: otáčejte trupem střídavě doleva a doprava, ohněte levý loket a dotýkejte se jím protějšího kolena, poté prostřídejte. Dále natáhněte paže zpříma před sebe, upažte do stran a co nejvíce dozadu. Protáhněte i nohy několikerým přednožením. - cviky v poloze v leže: Položte se na záda, ruce vzpažte, nohy ( i chodidla ) natáhněte a pořádně se protáhněte. Poté protáhněte kolena - ohybem a mírným přítahem směrem k hrudníku. Jako další zvedejte střídavě levou a pravou nohu do úhlu 90° s trupem.

Po celou dobu strečingového protahování se snažte pomalu a hluboce dýchat. Zařaďte také hluboké dýchání nosem každou hodinu po dobu 1min.

2. INTENZIVNÍ MASÁŽ BOLESTIVÉHO MÍSTA (BODU): Stiskněte pevně bolestivý bod ( místo ) ve svalu po dobu jedné minuty.

3. SOUVISLOSTI ARTRITICKÝCH ONEMOCNĚNÍ S VÝŽIVOU: Alergie na některé potraviny nebo jejich intolerance je jedním z faktorů vzniku revmatické artritidy.

A. Vyzkoušejte léčbu hroznovým vínem. Začněte dvoudenním půstem, během nějž pijte pouze vodu. Poté přejděte na tři porce hroznů denně - čerstvé, sušené a hroznový džus. Po několika dnech hroznové kůry zařaďte do vašeho jídelníčku jedno nové jídlo každý druhý den. Jestliže se během 2 - 48hod znovu objeví bolest či otok, je poslední přidané jídlo pravděpodobným spouštěčem artritické reakce a mělo by být z jídelníčku odstraněno. Během léčby hroznovým vínem nekonzumujte žádné živočišné produkty, cukr, citrusové plody, sůl, koření, stabilizátory, alkohol, čaj a kávu.

B. Každý den konzumujte jeden šálek na drobno nasekaného či jemně rozmixovaného řapíkatého celeru. Pokud léčbu začínáte hroznovou kůrou, přidejte šálek celeru až po úvodním dvoudenním půstu.

C. Jídlo jezte pomalu a vše rozžvýkejte až do kašovité konzistence. Je to velmi důležité!

D. Přejděte na bezlepkovou stravu; také dočasně vynechte tyto obilniny - pšenici, ječmen, žito i oves.

E. Při velmi bolestivých artritidách je doporučeno ( dočasně) přejít na syrovou stravu.

F. Vynechejte "tuky navíc" - margarín, majonézu, tuky na vaření, salátové oleje nebo arašídové máslo. Čtěte etikety.

G. Nepoužívejte karagenan, guarový prášek či ostatní exotická zahušťovadla.

H. Vyhněte se všem volným nebo rafinovaným cukrům.I. Pokud nejste na jiné speciální dietě, jezte denně: 12 pekanových ořechů, 3 meruňky, 1/2 šálku třešní, 1 čaj. lžičku melasy.

J. Pětidenní a delší půst má výrazný, protizánětlivý účinek.

K. Ke vzniku a rozvoji artritidy také u některých lidí přispívají lilkovité rostliny. Zkuste, jak na vás působí. Pokud zjistíte, že zhoršují váš onemocnění, vyřaďte je z jídelníčku.

4. LÉČBA BYLINKAMI

Byliny, zklidňující alergické reakce:

Obecně řečeno, je vhodné neužívat více než jeden šálek se 7- 8 druhy bylin, smíchaných dohromady, 4x denně. Užívejte je mezi jídly, čtvrtý z nich před spaním.

Příklady vhodných bylin: Echinacea (třapatka nachová ), lněné semínko rozemleté na prášek ( 2 - 4 polévkové lžíce denně s jídlem ), animu ( petiveria alliacea ), řimbaba obecná, pupalka dvouletá ( pokud je v tabletách berte 2 x 4 tablety denně ), Koenzym Q10, kopřiva. Dále byliny s vysokým obsahem rostlinných sterolů - jako např: alfalfa, maliny, červený jetel, výtažek z juky, jilm plavý, tuřín, kořen kozlíku lékařského, nápoje ze zázvoru ( zlepšují cirkulaci krve v kloubech ), ředkev.

Protizánětlivé byliny:

Kůra z bílé vrby, lékořice, bór (3mg denně nebo berte přípravek kombinace bóru, hořčíku a česneku ) a hortenzie. Aktivní černé uhlí (čárkl) výrazně detoxikuje vnitřní prostředí vašeho těla - berte jednu polévkovou lžíci čárklu, rozpuštěného ve vodě, 4x denně. Můžete také zařadit bentonitový jíl, 2 čajové lžičky 2x denně. Na bolestivé (zánětlivé) klouby můžete použít kapsicinové zábaly 4 - 6x denně až do vymizení či výrazného snížení bolestivosti postižených kloubů, poté pokračujte v těchto zábalech 2x denně. Také si můžete sami připravit účinnou tinkturu tak, že smícháte 2 vrchovaté polévkové lžíce kajenského pepře s lékařským alkoholem tak, aby hladina alkoholu převyšovala pepř asi o 3cm. Po tři týdny tento roztok 3x denně lehce promíchejte (krouživým pohybem). Po 3 týdnech odlijte výluh do jiné nádoby, vyluhovaný kajenský pepř již zlikvidujte. Touto tinkturou masírujte postižená místa (klouby). Neužívejte vnitřně! Účinné jsou také zábaly z kostivalu, česneku, aktivního dřevěného uhlí (čárklu), skočce, či jílové zábaly.

5. CVIČENÍ: Zkušenost až 95% nemocných artritidou je taková, že přiměřené tělesné cvičení výrazně zlepšuje ozdravné procesy těla. Osvojte si hluboké dýchání - i během cvičení! Většina lidí dýchá mělce a rychle. Postupně zvyšujte délku cvičení až na 60min denně, zatěžujte pouze artritidou nepostižené části těla. Zařaďte protahovací cviky (již zmíněno výše) a pokud možno chůzi. Každý cvik se počítá!

6. HYDROTERAPIE: Je vhodné intenzivní prohřátí postižených kloubů (teplou vodou, v sauně, horkými zábaly, kompresními zábaly či poduškami, infralampou atd.) Avšak pro úlevu od bolesti a ústup zánětu je efektivnější studený zábal, i když není zdaleka tak příjemný jako ten teplý... Provádí se masáží ledem, přikládáním gelových chladících polštářků nebo jen obklady sáčkem, naplněným studenou vodou s ( podrceným ) ledem. Vždy použijte např. plenu mezi vaši pokožku a chladný zábal/obklad. Takto aplikujte po dobu 20min, 3x denně, 2 měsíce. Zároveň hodně pijte - až 10 sklenic čisté vody nebo zředěných bylinných čajů za den.

7. PARAFÍNOVÉ ZÁBALY: Tyto zábaly jsou ideální zvláště pro artritické ruce. Ruce ponořte několikrát za sebou do parafínu ( vosku ) o teplotě 50 - 55°C a nechte vosk na vašich rukou zatuhnout. Váš asistent vám poté zabalí vaše ruce ( i voskem ) do igelitového zábalu a prohřátého ručníku, a to na 20min. Po 20 min působení tepla odstraňte zábal a parafín sloupněte z vašich rukou.

DALŠÍ ÚČINNÉ TIPY:

• Na bolestivé, oteklé či ztuhlé klouby rukou oblékejte na noc rukavice.

• Je také možné na noc používat elektricky vyhřívanou přikrývku.

• K léčbě artritidy výrazně přispívá úprava tělesné hmotnosti. V případě, že máte nadváhu, postupně ubírejte na váze.

• Určitě zařaďte pohyb na čerstvém vzduchu (úměrně vašim zdravotním možnostem). Dodá vám pocit vitality a má komplexní pozivitní zdravotní účinek na váš organismus.

• Neochuzujte se o spánek. Spěte 6 - 8 hod denně.

• Neprochladněte. Oblečení volte s ohledem na náročnost oblékání se ve vztahu k artritickým bolestem.

• Artritidu typicky provází nedostatek zinku, vitaminu C, B6 a E. Berte je jako potravinové doplňky.

• Vyhněte se steroidům.

• Každý den by jste měli jít, alespoň jednou, na stolici. Pomohou vám dvě polévkové lžíce pomletého lněného semínka denně. Také 2 sklenice teplé vody, vypité krátce po probuzení, účinně stimulují střevní činnost. Dalším pozitivním faktorem je přiměřené cvičení.

Důvěřujte plně Bohu a s Jeho pomocí půjde vše lépe.:-)

Bible, list Jakubův 5,16 - „Vyznávejte hříchy jeden druhému a modlete se jeden za druhého, abyste byli uzdraveni. Velkou moc má vroucí modlitba spravedlivého."

Poznámka: Pokud byste potřebovali radu, je možné napsat do sanatoria Uchee Pines, kde tento léčebný program zpracovali. Velice by ocenili Vaši spolupráci při získávání zkušeností s tímto léčebným programem. Máte možnost napsat co se Vám osvědčilo a co případně ne. Naše redakce vám bude za případné zkušenosti vděčná také. Psát můžete na redakce@ziskejzdravi.cz či adresu:

Arthritis Program

30 Uchee Pines Rda #15

Seale AL 36875-5702

 

Mudr.Agatra Trash

Přeloženo s laskavým souhlasem lifestylelaboratory.com

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným