Jiný obvyklý druh poruch spánku je, když má člověk strach jít do postele, protože ví, že se bude obracet a převalovat hodinu nebo dvě předtím, než přijde spánek. V případě těchto dvou poruch spánku by se měla podniknout dvě zvláštní opatření.
V prvním případě je dobré začít při probuzení okamžitě zhluboka dýchat a zajistit, aby místnost byla naplněna čerstvým vzduchem. Spánek je pozitivní akce mysli, nikoliv nedostatek mentální aktivity. Člověk se často snaží ležet nehnutě, dokonce úplně ztrnule nehybný, a dostane strach z očekávané nespavosti. Brzy se dostane do stavu, kdy nemůže usnout. Napněte a uvolněte postupně skupiny svalů, počínajíce svaly tváře a postupujte ke krku, potom k ramenům, atd.
Mějte u postele hrnek čaje ze šanty kočičí, který můžete pít pro uklidnění. Je zcela neškodný a nemá žádné vedlejší účinky. Čaj je možné užívat večer k navození spánku. Jiné účinné a neškodné bylinné čaje jsou čaje z chmelu, a šišáku bajkalského. Tyto tři čaje lze brát současně, pokud libo.
Když člověk bdí, měl by stále uvažovat o Božích věčných ctnostech, jakými jsou dobrota, pokora, láska, trpělivost, umírněnost, pečlivost, opatrnost, starostlivost, věrnost povinnostem, a loajalita. Vlastností těchto myšlenek je, že přinášejí pokoj. Člověk by neměl ztrácet čas počítáním oveček.
Na druhý druh nespavosti, tedy neschopnost usnout, je jednou z nejlepších věcí, které můžeme udělat, tělesná aktivita, cvičení, pohyb během dne. Měli bychom strávit alespoň jednu hodinu denně nějakou energickou, svižnou aktivitou nebo sportem. Za druhé bychom se měli vyhýbat těžkým jídlům večer a jedení pozdě večer. Pokud už budeme něco jíst, měl by to být celozrnný chléb nebo cereálie, a ovoce.
Třetí věc je rozhodnout se, že dokonce i když nemůžeme usnout, prospěch z odpočinku bude dosažen. Odpočinek za vhodných podmínek relaxace a duševního klidu, může přinést dobré osvěžení. Nikdy neužívejte prášky na spaní, protože tím si jen vypůjčujete spánek z budoucna, což se pak musí splatit i s úrokem. Ať tak či onak, měli bychom dbát na to, aby každodenní spánek byl v rámci 24 hodin, pokud možno. Spánek ztracený v noci bychom měli doplnit následující den ráno či dopoledne před obědem. Odpolední zdřímnutí by totiž mohlo večer narušit usínání u lidí, kteří mají problémy se spánkem.
Obecně se dá očekávat, že spánek před půlnocí je dvakrát více osvěžující, než spánek po půlnoci. Rytmické schéma hormonů v krvi je zřejmě zodpovědné za výhody spánku před půlnocí. Pokud má někdo sklon mít potíže se spaním v noci, je lepší jít spát večer dřív, než být dlouho vzhůru a myslet si, že tím se dostane do příznivější situace.
Pravidelnost návyků je zásadní, zejména pokud jde o čas jídla a ukládání se do postele. Jezte každý den ve stejnou hodinu a choďte spát ve stejnou hodinu každý večer. Zvyk chodit pravidelně spát od dětství až do stáří je důležitější pro podporování dobrých zvyků spánku, než cokoliv jiného.
Večerní rituál pomůže vytvořit dobré spací návyky. Žádné nové činnosti by se neměly začínat v pozdních hodinách, protože to má tendenci vzrušit nervový systém a člověk se nedokáže soustředit, když má jít spát. Pokud je každý večer charakteristický určitým vzorem večerních aktivit, jako koupel, oblečení, doba večerního rozjímání a modlitba, zhasnutí světla, jít do postele, zaujmout pohodlnou pozici v pohodlné posteli, a být teple oblečený, usínání se může stát součástí rituálu.
Často přehlížená příčina nespavosti je pití stimulačních nápojů. Žádné nápoje, které obsahují kofein, jako káva, čaj, kola a čokoláda by se neměli užívat večer. Nervový systém je farmakologicky stimulován těmito drogami a může zahnat spánek.
Když se člověk probudí uprostřed noci a nemůže usnout, může ho často zachránit neutrální koupel. Pokud neusnete do deseti minut od probuzení, pomalu vstaňte, napusťte si vanu s teplotou vody mezi 33,5 a 35,5 °C, ponořte se do vody na 10 až 50 minut. Pak pomalu vstaňte z koupele, osušte si pokožku jemným ručníkem (žádné svižné a stimulující tření, jako ráno), a vraťte se do postele, dýchejte klidně a pomalu. Buďte si jistí, že tato léčba vám přinese příjemné sny.
U nervózních kojenců teplá koupel na tři minuty, bude téměř vždy následována spánkem.
Text: přeloženo s laskavým souhlasem z materiálů MUDr. Agathy Thrash