ZiskejZdravi.cz

Rady lékařky při zánětu sedacího nervu (Ischias)

Dlouhý a velmi silný nerv, který se nazývá sedací nerv (nervus ischiadicus), který vyživuje svaly stehna, nohou a chodidel a pokožku nohou, probíhá po celé délce nohy, se zanítí a způsobí zánět sedacího nervu (ischias). Bolest je pociťována ve stehně a v jiných oblastech spojených se sedacím nervem, v hýždích, v kolenou, v nohách, a ve vážných případech dokonce i v chodidle. Může být způsoben vyhřezlou ploténkou, nebo zánětem v páteřních kostech nebo v jejich okolí. Abnormální stav sousedních krevních cév může vyvolávat tlak na nerv. Ztvrdnutí tepen může způsobit snížení krevní zásoby a bolest v nervu. Slabý svalový tonus, nebo stažené vazy, mohou také způsobit problémy se sedacím nervem.

Prevence

Naučte se ohýbat v bocích a ne v pase.

Naučte se nesedat si na jednu nohu.

Vyhýbejte se jednostrannému pohybu k vykonání běžně prováděného úkonu, jako utržení toaletního papíru; vstávání z postele; zvedání sluchátka telefonu stále stejným způsobem. Přestavte svůj nábytek, abyste se vyhnuli stálému otáčení na stejnou stranu.

Vyhýbejte se trvalému ohýbání zad, jako shrbení při vaření, psaní, řízení auta. Vyhýbejte se dlouhému sezení.

Vstávejte správně z postele. Ohnutí boku při vstávání z postele může při ischiasu eventuálně přivodit bolest na opačné straně.

Zhodnocení zánětu sedacího nervu

Je to občas lepší nebo dobré; nebo je bolest trvalá? Pokud je to trvalé, pak je zapotřebí aktivní léčba, aby se předešlo progresi k akutnímu zánětu a invaliditě.

Bolest je pociťována v hýždích, kolenu, nebo chodidle? Čím větší vzdálenost od spodní části zad až do místa, kde bolest končí, tím obtížněji se léčí.

Je to po celé délce nohy až k chodidlu (spodní reakce pod kolenem)? Vážnost případu se odráží v délce postižení nohy.

Léčba

Léčba probíhá ve více fázích. První fáze má za cíl centralizovat bolest (přenést ji, pokud možno, na záda ze stehen, nohou, nebo chodidel). Oblast beder je potřeba  udržovat v teple například bederním pásem.

Fáze A - používá se při akutním zánětu sedacího nervu, který vede k invaliditě.

Lehněte si na břicho a pod hrudník si dejte dostatek polštářů, aby byl krk v pohodlí.

Pak si dejte stejný počet polštářů, jako máte pod hrudníkem, plus jeden navíc, pod břicho, aby bederní páteř byla v neutrální pozici, nebo lehce ohnutá.

V této poloze je potřeba dát na záda teplo. Jistě vám někdo rád pomůže. Cílem je odstranit bolest z oblasti kotníků, i když je ve stehnech horší. Pacienti to často popisují slovy: „Bolest se přesunula nahoru po noze."

Zatímco jste ještě na břichu, položte nohy na stranu, kde je bolest, aby byl pacient nakloněn na bok k bolavé straně. Zůstaňte chvíli v této poloze, asi 15-60 minut. Zvyšujte stupeň­ ohybu k bolestivému místu a vydržte 15 minut, pokud možno, nebo zmenšete sklon, jestliže si pacient vážně stěžuje, podle toho, jestli je bolest menší nebo větší.

Když u pacienta dojde k centralizaci bolesti nad kolenem, nebo nad stehno, anebo dokonce k významnému zmenšení bolesti v noze či v chodidle, pak můžete pomalu zmenšovat ohyb v páteři. Dělejte to snižováním počtu polštářů pod břichem, anebo tak, že dáte další polštář pod hrudník. Neodstraňujte polštáře, ale jen je posuňte, abyste je přizpůsobili. Nyní se můžete vrátit do neutrální polohy naklonění na stranu.

Potom postupně záda nepatrně roztáhněte (hlava a ramena dozadu, boky zpět, aby došlo k ohnutí dozadu). Nedělejte žádné prudké změny, abyste docílili roztažení. Možná budete muset postupovat velmi pomalu. U některých pacientů tato část léčby zabere mnoho času, hodinu či více. Připravte se na to a buďte trpěliví.Fáze B - Používá se, když se bolest zmenší a je více snesitelná

Protahovací cviky, jako v případě křečí v noze. Postavte se proti stěně ve vzdálenosti asi 60 cm od stěny. Mějte paty na podlaze a nakloňte hrudník ke zdi na 10 vteřin. Vzdalte se od stěny na pět sekund a opakujte třikrát.

Pak se obraťte bokem ke stěně ve vzdálenosti 60 cm a nakloňte se bokem ke zdi. Na deset sekund nakloňte bok ke stěně a pak se na pět vteřin vraťte zpátky, a třikrát zopakujte. Otočte se druhým bokem ke stěně a opakujte cvik na druhou stranu druhým bokem. Pokud pohyb této strany způsobuje bolest, přistupte blíž ke stěně a cvičte z bližší vzdálenosti. Postupně každý den zvětšujte vzdálenost od zdi.

Cvičení létání a překlenování pro posílení zad. Položte se na záda a zvedněte trup. Opírejte se jen o paty a ramena. Všechny ostatní části těla jsou nad podlahou (překlenování). Lehněte si tváří k zemi a podepírejte tělo jen na břiše a ostatní části těla, ať jsou nad zemí (létání). Vydržte první den každý z těchto dvou cviků tři vteřiny. Postupně se dopracujte až na 30 vteřin třikrát denně po dobu 90 dní.

Horké obklady na hýždě, stehna, nohy a kotníky, a přes bolestivá místa aplikujte horké obklady 20 až 30 minut. Každých 3-5 minut přerušte na 30-60 vteřin ledovými obklady.

Zkuste použít ledový gel na záda pro zmírnění bolesti. Do sáčku z umělé hmoty vložte rozdrcený led a tento sáček pak vložte do druhého sáčku. I chladivý gel Sněhurka vám bude prospěšný a příjemný.

Fáze C - K použití při všech stádiích.

Strava by neměla obsahovat žádné volné tuky a mléčné produkty. Nejvhodnější je úplně veganská strava - žádné mléko, žádná vejce a žádné maso - a to jak ve fázi léčby, tak i ve fázi prevence. (Mléčné produkty a masitá strava podporují v těle zánětlivé procesy a revmatické bolesti)

Zkuste vynechat lilkovité rostliny (rajčata, brambory, lilek a papriky), jelikož jedním z problémů může být také podráždění kvůli přecitlivělosti na jídlo.

Text: přeloženo s laskavým souhlasem z materiálů MUDr. Agathy Thrash

Doplňky stravy: Vitamíny je samozřejmě nejlepší doplňovat přírodní cestou, a na prvním místě se budeme snažit využít zelené nápoje, ovocné a zeleninové šťávy, ale můžete využít i vynikající přípravek vytvořený na přírodním základu ovocných koncentrovaných šťáv Fytotonic, či dvakrát silnější EnergotonVitatonic, je základním pomocníkem při snižování hladiny homocysteinu, jehož zvýšená hladina je, jak lékaři dokázali na mnoha studiích základem většiny civilizačních nemocí. Na klouby doporučujeme Rheumabasan, který podporuje správnou obnovu chrupavky, neutralizuje kyselé produkty látkové výměny. Přípravek je vyvinut tak, aby nedráždil žaludek.

Další rady naleznete v článku  Ischias, houser, zánět sedacího nervu, co s tím?

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným