ZiskejZdravi.cz

Angína a její příznaky, jak se z angíny vyléčit

Angína je prudký zánět krčních mandlí. Mandle jsou silně oteklé a zčervenalé, se žlutými čepy hnisu. Mimo to se dostaví horečka, velké potíže při polykání a bolesti hlavy. Pokud se teplota pohybuje kolem 380 a hnis s čepy se rozšiřují i na patro, je vždy podezření na záškrt. Původci angíny jsou streptokoky a stafilokoky, ale nezřídka také viry. Při takovémto onemocnění je nutné navštívit lékaře a nechat si udělat výtěr z krku. Pokud je výtěr pozitivní na bakterie, asi se nevyhnete antibiotické léčbě.

VÝŽIVA

Při příznacích angíny je dobré omezit stravu převážně na ovoce, či přejít na vegetariánskou, nebo pouze rostlinnou stravu. Takováto strava čistí organismus a doplňuje nezbytné vitamíny. Je potřeba podpořit imunitní systém a nezatěžovat ho příjmem cukrů, tuků, nadměrného množství soli a dráždivých látek. Dělejte si zeleninové vývary, obilné kaše a stravu která nezahleňuje. To znamená vynechat také mléčné výrobky.

Užívejte med, propolis - nejlépe potřít propolisovou tinkturou přímo mandle, případně grepovou či lichořeřišnicovou tinkturou. Česnek 3x denně rozkousat, případně nechat přes noc malý stroužek pod jazykem a nechat uvolňovat léčivý alicin, citrón, cibuli, zelí, ředkev, brusinky. Doporučujeme olej z lněného semínka, nebo drcené lněné semínko, pro vysoký obsah omega3 masných nenasycených kyselin, které vytvářejí v těle protizánětlivé prostředí.

Vitamíny a minerály

Je potřeba doplnit více „Vitaninu C", který má výrazné antioxidační účinky a posiluje imunitní systém. Nejvíce vitamínu C najdeme v šípkách, rakytníku, černém rybízu, jahodách, pomerančích, citrónech. Také je dobré zvýšit příjem selenu a především zinku. Ten najdeme v dýňových jádrech nebo v ořeších, v celozrnných výrobcích a luštěninách. Jeho nedostatek vede k zvýšeným infekcím. Selen ve vejcích, obilných klíčkách, brokolici, rajčatech, žluté cibuli, fazolích, obilných slupkách (celozrnné pečivo).

Žvýkání oleje

Terapie, která má svůj původ v Rusku, je nejefektivnější, pokud se používá slunečnicový za studena lisovaný bio olej. Olej se žvýká v puse a cumlá asi 10-20 minut. Olej se smíchá se slinami a pomalu se přemění na jakoby mléčnou tekutinu. Po žvýkání se musí opět vyplivnout, protože na sebe navázal jedovaté substance, které se shromáždily v ústech a krční oblasti. Toto žvýkání oleje funguje jako očišťující proces.

SLUNCE, VZDUCH A FYZICKÁ AKTIVITA

Je dobré dostatečně odpočívat, nejlépe první dny proležet a dostatečně spát. Krevní oběh ale povzbudí také mírná aktivita, která aktivizuje protilátky, třeba půlhodinová procházka, nebo 15 minut lehkého zacvičení, protažení. Vhodná je také inhalace bylin (např.tymiánu), nebo solného roztoku, což zvlhčuje sliznici krku.

TEKUTINY

Voda je základ života, zvláště při nemoci je nutné dostatečně pít hlavně vodu 6-8 sklenic za den, nejlépe teplou, případně bylinné čaje. Ráno je výborná teplá voda s citrónem. Šípkový čaj připravený za studena je plný vitamínů (večer namočit rozdrcené nebo rozkrájené šípky do vody a ráno přes plátno přecezený výluh lehce ohřát s medem).

Ovocné šťávy - mrkvová šťáva velmi zvyšuje odolnost proti infekcím doporučuje se šťáva z karotky a špenátu, nebo karotka + červená řepa + okurka, karotka + jablka

Doplňky stravy: Vitamíny je samozřejmě nejlepší doplňovat přírodní cestou, a na prvním místě se budeme snažit využít zelené nápoje, ovocné a zeleninové šťávy, ale můžete využít i vynikající přípravek vytvořený na přírodním základu ovocných koncentrovaných šťáv Fitotonic, či dvakrát silnější EnergotonVitatonic, je základním pomocníkem při snižování hladiny homocysteinu, jehož zvýšená hladina je, jak lékaři dokázali na mnoha studiích základem většiny civilizačních nemocí.

HYDROTERAPIE

výplach krku se dělá pomocí solného roztoku (1lžička do sklenice teplé vody), případně bylinným roztokem.

koupel šlapací střídavá - nohama šlapeme10-15 vteřin ve studené vodě 15-18 0C a poté 1 minutu v teplé vodě 38-40 0C. Takto to opakujeme 3-5 x, což stimuluje imunitní systém.

Zábal celkový - pomáhá zbavit tělo škodlivých látek. Bavlněnou látku namočíme, nejlépe ve studené, nebo trochu vlažné vodě, případně lze i teplé, vyždímáme. Dospodu na postel dáme teplou přikrývku, přes to suchou bavlněnou a navrch mokrou - lehneme si a nejlépe někdo blízký nás zabalí. Takto vydržíme 1-2 hodiny a potom se osprchujeme, nebo vykoupeme. Pomáhá při nachlazení, horečce, rýmě, bronchitidě...(nedělat u starých a oslabených osob se srdečními chorobami)

Obklady- mokrá žínka nejlépe ve studené vodě se přiloží na krk, přes to suchá bavlněná látka a navrch teplá vlněná. Takto vydržíme alespoň půl až 1 hodinu. Když se studený obklad zahřeje je potřeba vyměnit. Studené obklady brzdí záněty a zklidňují nervový systém. Je možné na obklady a koupele použít i odvary z bylin, nebo čárkl, tvaroh.

BYLINY

Řepík lékařský - působí protizánětlivě na kůži a sliznice v dutině ústní, při zánětech hltanu, krčních mandlí i hrtanu. Nálev nebo odvar z 10-15 g květů a listů na 1/5 litru vody a pijí se 3-4 šálky za den. Na kloktání se vaří 50g řepíku v 1/5 l vody 5 min.

Heřmánek - Nálev z 1 čajové lžičky na ¼ litru vody a pijeme 3-6 šálků za den. Koupele, obklady a výplachy provádíme se silnějším nálevem 50g na 1 litr.

Šalvěj - Nálev - v 1 litru vylouhujeme 15-30g listů a květů a pije se až 4x denně. Esenci užíváme 2-4 kapky třikrát denně. Odvar z 80-100g listů na 1 litr vody použijeme na obklady, výplachy, koupele a kloktání.

Zázvor - Dezinfikuje, likviduje záněty a horečku. Čerstvý nastrouhaný překulit varem a popíjet

Třapatka nachová neboli Echinacea výrazně posiluje imunitní systém proti virům a bakteriím. Doporučuje se vývar z kořene.

Česnek kuchyňský - obsahuje aromatickou látku allicin, která se vylučuje dýchacím systémem a působí jako širokospektré antibiotikum. Dobrá česnečka, nebo chleba s česnekem bude to pravé.

Cibule kuchyňská je dalším přirozeným přírodním antibiotikem a působí také proti virům. Zvýšíme tedy její příjem. Lze udělat i sirup na kašel tím, že nakrájíme cibuli smícháme s medem a citrónem a pravidelně užíváme lžičku.

Vrba bílá (křehká i nachová) - je přírodním aspirinem a je účinná proti bolesti, horečce, zánětu. Uvařte si odvar z 11/2 lžičky sušené kůry, nebo rozemelte 3-5g (nejvíce 1 pol.lžíce) v mixéru, smíchejte s vodou oslaďte medem a užívejte.

Lichořeřišnice větší - obsahuje také přírodní antibiotika, které se vylučují močovým a dýchacím systémem. Lichořeřišnicové květy listy i semena jsou výborné do salátů. Je pikantní a rychle si jí oblíbíte. Dá se tak používat i preventivně. Dále připravte nálev vyluhováním 1-2 lžiček byliny v šálku vody a máte-li semena připravte odvar (vařit 10-15 minut a pak ještě nechat odstát) lze použít i do sedací koupele.

Tymián - je antiseptický, zklidňuje kašel, záněty usnadňuje vykašlávání, stimuluje činnost bílých krvinek. Používá se odvar, inhalace, obklady a koupele, nebo kataplazmata - (květy a lisky zabalit do bavlněné látky, zahřát a aplikovat na bolavé místo).

Jilm plavý- je účinným prostředkem proti bolení v krku a onemocnění dýchacích cest. Kůra obsahuje slizové látky, které potlačují kašel a zklidňují hrdlo. Mnoho let byl jilm v naší zemi důležitým lékem.

ODPOČINEK A DŮVĚRA

Angínu získáme nejčastěji, když je naše tělo přetažené, nebo nemá dostatečně silnou imunitu. Věnujme tedy čas odpočinku. Je nejlepší první dny proležet a dostatečně spát. Berme i tyto dny s klidem a pohodou, jako čas darovaný k tomu, abychom se zastavili, a popřemýšleli trochu o životě a hledání odpovědí na své otázky. DVD „Život náhoda nebo záměr" s překrásnými záběry přírody může být vaším průvodcem.

Text:ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným