ZiskejZdravi.cz

Jak na zánět žil (tromboflebitida) přírodní cestou

Zánět žil je časté onemocnění, které se může opakovaně vracet. Může být povrchní zánět žil (tromboflebitida), nebo zánět žil hlubokých (flebotrombóza). Při zánětu hlubokých žil se vyskytuje bolest, napětí v končetině a větší otok s tvorbou ďolíčků při doteku. Je to vážné onemocnění, které může být spojeno s rizikem plicní embolie. Je nutné vyhledat lékaře!

Povrchní zánět žil je akutní zánět stěny povrchových žil dolních končetin a často souvisí s křečovými žilami. Většinou bývá doprovázeno trombotizací (krevními sraženinami) Příznakem je zarudlý pruh na noze, žíla je dobře hmatná a bolestivá. Okolí může být zarudlé, teplé a mírně nateklé. Je potřeba se poradit s lékařem, rozlišit druh zánětu a možné komplikace ve vašem případě. Z přírodních prostředků doporučujeme tyto:

STRAVA - Vhodná je strava vegetariánská s vyloučením masa a nejlépe i mléčných produktů a nižším obsahem soli. Doporučuje se zařadit větší množství cibule obsahující qvercetin, který snižuje křehkost vlásečnic a brání vytváření krevních sraženin - trombů. Borůvky jsou výborné pro zesílení stěny vlásečnic a pro jejich novou tvorbu.

Zařaďte do stravy větší dávky omega 3 mastných kyselin (lněný olej, sezamový, z hroznových jader) v kombinaci s cibulí, česnekem. Tyto mastné kyseliny vytváří v těle prostředí, které není vhodné pro záněty.

Doplňky stravy: Vitamíny je samozřejmě nejlepší doplňovat přírodní cestou, a na prvním místě se budeme snažit využít zelené nápoje, ovocné a zeleninové šťávy, ale můžete využít i vynikající přípravek vytvořený na přírodním základu ovocných koncentrovaných šťáv Fitotonic, či dvakrát silnější EnergotonVitatonic, je základním pomocníkem při snižování hladiny homocysteinu, jehož zvýšená hladina je, jak lékaři dokázali na mnoha studiích základem většiny civilizačních nemocí.

TEKUTINY - Jednou denně asi 1/2 litrů zeleninových šťáv mrkev-červená řepa-okurka.

BYLINY - Z bylinek je na zánět žil účinný jírovec maďal (kaštan), habr, komonice, borůvka, pupečník. Jírovec maďal patří mezi nejsilnější rostliny pro léčbu křečových žil, které často zánětu předcházejí. Jírovec zpevňuje žilní stěny, chrání vlásečnice a má protizánětlivé účinky. Uděláme si z něj odvar - 50 g listů či semen povaříme 5 minut v 1 l vody a používáme na obklady i koupele. Na ředění krve je účinný acylpyrin (kyselina acetylsalicylová) který významně zabraňuje trombotickému ucpání žil. Jeho formu salicin obsahuje vrba bílá, kterou můžeme při zánětu žil také zařadit, a která pomůže i svým protizánětlivým účinkem. Pro očistu a detoxikaci můžeme použít aloe vera.

Jako přírodní antibiotikum je vhodný česnek, který je možné užívat i v tobolkách, ale v pravidelných intervalech.

VODOLÉČBA A OBKLADY - Při zánětu žil se doporučuje priznitzový zábal a střídavá koupel nohou k lepšímu prokrvení, kdy se nohy polívají teplou a studenou vodou. Chvilku teplá a krátce studená. Pokud zánět stále trvá, použijeme studené obklady z jílu a chladivé masti například Sněhurka, nebo měsíčková mast.

Obklad z čárklu - dřevěného uhlí je ovšem ze zábalů nejúčinnější. Čárkl vytahuje záněty a je výborným obkladem. Dvě lžíce čárklu smícháme v misce s 2 lžícemi mouky, nebo pomletým lněným semínkem, zalijeme vlažnou vodou a rozmícháme na kašičku. Pak vzniklou hustší kašičku dáme na papírový kapesník či utěrku, zabalíme a přiložíme na postižené místo. Zafixujeme obinadlem či šátkem a necháme působit 8 hodin.

POHYB A VZDUCH - Pohybujte stále nohama, přešlapujte, často střídat polohu nohou - nesedět dlouho, ale často vstát protáhnout se a kousek projít a to i když dlouho cestujeme. Nohy dávat nahoru, aby se podpořil krevní oběh a urychlila se léčba. (15-40 cm nad úroveň srdce) Lehnout si a nohama nahoře šlapat, jako na kole. Zapojit také cvičení bederní páteře - předklony, záklony, úklony, protože i zde může být souvislost se zánětem žil. Na sezení doporučujeme míče a nebo čočkové podložky, aby se nepřiškrcovaly cévy v nohou. Doporučuje se stahování končetiny obinadlem nebo elastickou punčochou.

Dechová cvičení pro lepší okysličení - hluboký nádech, zadržet dech a zhluboka vydechnout. To opakovat 3x. Dostatek kyslíku je nutný ke každému procesu v těle.

DŮVĚRA A KLID - Je potřeba méně přemýšlet nad traumatizujícími věcmi a více se svěřit do rukou našemu Stvořiteli, který nejlépe ví, co je pro nás dobré. Snažte se tedy využít chvíle nemoci jako čas k zastavení, vzít do rukou Bibli - Boží slovo a hledat Jeho vůli pro váš život.

PREVENCE - Jelikož zánět žil má sklon se vracet, je důležitý pravidelný pohyb a při sedavém zaměstnání každou hodinu 1 min cvičit s nohama. Jsou dobré masáže nohou, plavání, chodit na boso a udržovat v dobrém stavu i bederní páteř. Vyvarujte se užívání hormonální antikoncepce, vynechte kouření a kofein.

Text: ZiskejZdravi.cz



Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným