ZiskejZdravi.cz

Nachlazení, kašel a rýma, jak se z toho vyléčit

Všichni to dobře známe, rýma, bolest v krku, teplota, únava, kýchání, chrapot a bolest hlavy. To vše se skrývá pod pojmem nachlazení. Je to onemocnění způsobené viry a my můžeme zmírňovat příznaky a podpořit náš imunitní systém, aby se s onemocněním rychleji vypořádal. Nejlepší je ovšem prevence.

Toto onemocnění vyléčíte sami, ale pokud se objeví některé z následujících obtíží je nutné vyhledat lékaře. (Teplota nad 38 0C delší jak 3 dny (u dětí 24 hod.), ostrá bolest ucha, dutin, na hrudi, otok mandlí, dušnost - ztížené dýchání, hvízdání při dýchání, velké potíže při polykání.

VÝŽIVA

Při příznacích nachlazení je dobré omezit stravu převážně na ovoce, či vegetariánskou, nebo vegánskou stravu, která čistí organismus a doplňuje nezbytné vitamíny. Dělejte si zeleninové vývary, obilné kaše a stravu která nezahleňuje. (Vynechat mléčné výrobky) Užívat med.

Vitamíny a minerály

Je potřeba doplnit více „Vitaninu C“, který má výrazné antioxidační účinky a posiluje imunitní systém. Nejvíce vitamínu C najdeme v šípkách, rakytníku, černém rybízu, jahodách, pomerančích, citrónech.

Také je dobré zvýšit příjem zinku, najdeme je v dýňových jádrech nebo v ořeších, v celozrnných výrobcích a luštěninách. Jeho nedostatek vede k zvýšeným infekcím.

SLUNCE, VZDUCH  A FYZICKÁ AKTIVITA

Je dobré dostatečně odpočívat, nejlépe první dny proležet a dostatečně spát. Krevní oběh ale povzbudí také mírná aktivita, která aktivizuje protilátky, třeba půlhodinová procházka, nebo 15 minut lehkého zacvičení. Vhodná je také inhalace bylin (např.tymiánu), nebo solného roztoku, což zvlhčuje sliznici krku.

TEKUTINY

Voda je základ života, zvláště při nemoci je nutné dostatečně pít hlavně vodu 6-8 sklenic za den, nejlépe teplou případně bylinné čaje. Ráno je výborná teplá voda s citrónem. Šípkový čaj připravený za studena je plný vitamínů (večer namočit rozdrcené nebo rozkrájené šípky do vody a ráno přes plátno přecezený výluh trochu ohřát s medem).

Ovocné šťávy - mrkvová šťáva velmi zvyšuje odolnost proti infekcím doporučuje se šťáva z karotky a špenátu,  nebo karotka + červená řepa + okurka,  karotka + jablka

HYDROTERAPIE

Výplach krku se dělá pomocí solného roztoku (1lžička do sklenice teplé vody), případně bylinným roztokem.

Koupel šlapací střídavá - nohama šlapeme 10-15 vteřin ve studené vodě 15-18 0C  a poté 1 minutu v teplé vodě 38-40 0C. Takto to opakujeme 3-5 x, což stimuluje imunitní systém.

Zábal celkový - pomáhá zbavit tělo škodlivých látek. Bavlněnou látku namočíme, nejlépe ve studené, nebo  trochu vlažné vodě, případně lze i teplé, vyždímáme. Dospodu na postel dáme teplou přikrývku, přes to suchou bavlněnou a navrch mokrou – lehneme si a nejlépe někdo blízký nás zabalí. Takto vydržíme 1-2 hodiny a potom se osprchujeme, nebo vykoupeme. Pomáhá při nachlazení, horečce, rýmě, bronchitidě...(nedělat u starých a oslabených osob se srdečními chorobami)

Obklady - mokrá žínka nejlépe ve studené vodě se přiloží na krk, přes to suchá bavlněná látka a navrch teplá vlněná. Takto vydržíme alespoň půl až 1 hodinu. Když se studený obklad zahřeje je potřeba vyměnit. Studené obklady brzdí záněty a zklidňují nervový systém. Je možné na obklady a koupele použít i odvary z bylin.

BYLINY

Doporučujeme takové, které posilují imunitu a ničí viry a bakterie. U bylin na kašel je potřeba rozlišit zda je kašel suchý nebo vlhký.

Třapatka nachová neboli Echinacea - výrazně posiluje imunitní systém proti virům a bakteriím. Doporučuje se vývar z kořene.

Česnek kuchyňský - obsahuje aromatickou látku allicin, která se vylučuje dýchacím systémem a působí jako širokospektré antibiotikum. Dobrá česnečka, nebo chleba s česnekem bude to pravé.

Cibule kuchyňská - je dalším přirozeným přírodním antibiotikem a působí také proti virům. Zvýšíme tedy její příjem. Lze udělat i sirup na kašel tím, že nakrájíme cibuli smícháme s medem a citrónem a pravidelně užíváme lžičku.

Bez černý - působí proti různým druhům virů. Je vhodný na čaje i obklady či kloktání. Používá se květ a plod. Čerstvé plody jen malinko, protože ve větším množství způsobují nevolnost a zvracení.

Vrba bílá (křehká i nachová) - je přírodním aspirinem a je účinná proti bolesti, horečce, zánětu. Uvařte si odvar z 11/2 lžičky sušené kůry, nebo rozemelte 3-5g (nejvíce 1 pol.lžíce) v mixéru, smíchejte s vodou oslaďte medem a užívejte.

Lichořeřišnice větší - obsahuje také přírodní antibiotika, které se vylučují močovým a dýchacím systémem. Uplatňuje se tedy při zánětech průdušek, dutin, ale i při nachlazení a chřipce, protoře impregnuje celé dýchací cesty a tlumí kašel.

Tymián - je antiseptický, zklidňuje kašel, záněty usnadňuje vykašlávání, stimuluje činnost bílých krvinek. Používá se odvar, inhalace, obklady a koupele, nebo kataplazmata – (květy a lisky zabalit do bavlněné látky, zahřát a aplikovat na bolavé místo).

Jilm plavý - je účinným prostředkem proti bolení v krku a onemocnění dýchacích cest. Kůra obsahuje slizové látky, které potlačují kašel a zklidňují hrdlo. Mnoho let byl jilm v naší zemi důležitým lékem.

Divizna - čaj z květů divizny obsahuje slizové látky a pomáhá zlepšit odkašlávání. Obsahuje i látky působící proti virům.

Tužebník jilmový - obsahuje přírodní látky, které se při sušení mění v kyselinu salicilovou. Tedy má účinky proti zánětu, proti bolesti a snižuje horečku.

ODPOČINEK A DŮVĚRA

Nachlazení získáme nejčastěji, když je naše tělo přetažené, nebo nemá dostatečně silnou imunitu. Věnujme tedy čas odpočinku. Je nejlepší první dny proležet a dostatečně spát. Berme i tyto dny s klidem a pohodou, jako čas darovaný k tomu, abychom se zastavili, a popřemýšleli trochu o životě a hledání odpovědí na své otázky. DVD „Život náhoda nebo záměr“ s překrásnými záběry přírody může být vaším průvodcem.

Text:ZiskejZdravi.cz



Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným