ZiskejZdravi.cz

Alergie a chronický zánět dutin - prevence, přírodní léčba

Alergie nemusí znamenat jen pouhou vyrážku nebo usmrkaný nos. Alergie u dětí může vést i k chybnému myšlení a k mírné mozkové dysfunkci (Journal of the American Medical Association, 212 (1): 33-34, 6. duben 1970). Podle časopisu American Family Physicianjsou alergie hlavním původcem chronických onemocnění. Mají na svědomí velkou část fyzického utrpení obyvatel Spojených států. Mnoho lidí je však přesvědčeno, že dodržováním zásad zdravé výživy v průběhu celého života lze většinu těchto potíží odstranit.

Mezi alergické projevy patří: bolení hlavy, únava, třes, kolaps, střevní, dýchací a kožní potíže, problémy hematologického, neurologického, močového kardiovaskulárního systému.

Vzhledem k tomu, že mléko a mléčné výrobky (sýr, jogurt, tvaroh, smetana, podmáslí, máslo, sodium kaseinát a laktát) jsou příčinou přehnané citlivosti na jídlo z celých 60 procent, zabýváme se dál popisem vztahu mléka a nemoci podrobněji. Alergie na mléko u dětí i u dospělých zřejmě způsobuje bolestivost v řitní oblasti. U dětí, které jsou na mléko alergické, se často vyskytuje ztráta chuti na mléko. Píchání nebo pálení v ústech, oteklé rty nebo jazyk a vředy uvnitř úst bývají důsledkem konzumace kravského mléka. Alergie na mléko může způsobovat chronický kašel, astma, rýmu, zánět průdušek, krvácení do moči, zácpu, opakující se zápaly plic.

V zažívacím traktu se projevuje alergie na mléko průjmy, zvracením, bolestmi v břišní oblasti, špatným trávením. Zhoršuje se vstřebávání některých živin, zejména minerálů vápníku, zinku, železa i dalších látek. Prokázalo se, že mléko působí jako akutní dráždidlo při vředovitém zánětu tlustého střeva. U pacientů s tímto zánětem bylo zaznamenáno dvakrát častější požívání kravského mléka od prvních měsíců života než u kontrolní skupiny.

Abnormální nález na elektroencefalogramu (EEG) zmizel, pokud se pacient vyhýbal všem alergenům. Podle některých autorů má asi jedna pětina dětí s alergií na kravské mléko poruchy centrálního nervového systému. Alergii na mléko se připisují záněty močového měchýře, ledvinový syndrom, noční pomočování, neschopnost zdárného vývinu i některá náhlá dětská úmrtí. U dospělých může být výsledkem alergie na mléko únavový syndrom a pocity stresu. (Bahna, Sami L., M.D. and Douglas C. Heiner, M.D. ALLERGIES TO MILK. Grune and Stratton, 1980, str. 47, 52, 67, 109.)

PREVENCE

1. Vyhýbejte se všem chemikáliím přicházejícím do styku s kůží (včetně mýdel, pleťových vod, kosmetických prostředků, detergentů, laku na nehty, bižuterie obsahující síran nikelnatý, léků, barviv, atd.)

2. Vyhněte se vdechování jiných pachů než přirozených vegetačních vůní (vyhněte se benzínu, aerosolům, kosmetickým přípravkům a parfémům).

3.Původcem alergie mohou být i léky, očkování, plísně, houby, baktérie, hmyz.

4. Nejlepším materiálem na oděv je bavlna. Elastické látky, nylon a další umělé tkaniny jsou častou příčinou alergií a měly by přijít do styku s pokožkou co nejméně.

5. Prochladnutí končetin (zejména kotníků a horní zadní části paží) je častou příčinou chronického zánětu nosních

a čelních dutin (sinusitidy). Prochládání kterékoliv části těla není normální.



6. Chronickou sinusitidu zhoršuje přejídání a jedení večer. Než jídlo polknete, rozžvýkejte je na jemnou kašičku, abyste zabránili jeho kvašení. Při jednom jídle nekonzumujte více než dva nebo tři druhy potravin a chléb. Tím se vyhnete "válce" v útrobách.

7. Zánět čelních a nosních dutin mohou zhoršovat: sladkosti, mléko, příjem většího množství koncentrovaných těžkých jídel (ořechy, pšeničné klíčky, dokonce i chléb). Deset skupin potravin, které jsou nejčastějšími příčinami alergií:

a) mléčné výrobky (zapříčiňují přes 60 procent alergií z jídla)

b) čokoláda, cola, káva a čaj

c) vejce, vepřové maso, hovězí maso, ryby

d) luskoviny, včetně burských oříšků a sójových produktů

e) citrusové ovoce a šťávy

f) rajčata a brambory

g) zrna kukuřice, rýže, pšenice, droždí

h) třtinový cukr, skořice a další koření

i) pivo, alkohol, umělá potravinářská barviva

j) jahody a jablka

 

LÉČENÍ

1. Postěte se každý týden jeden až dva dny. Ve dnech, kdy se postíte, vypijte 8-10 sklenic vody.

2. Přikládejte střídavě horké (na 3 minuty) a studené (na 30 sekund) obklady na oblast čelních a nosních dutin. Čtyřikrát denně v průběhu prvního týdne a pak jednou denně tak dlouho, dokud nejsou dutiny vyčištěny.

3. Pravidelně nacvičujte hluboké dýchání.

4. Jezte asi tří týdny při každém jídle tři nebo čtyři olivy.

5. Užívejte jeden týden dvakrát denně šest tabletek aktivovaného uhlí (dopoledne a odpoledne).

6. Choďte každý den na hodinovou procházku. Hlavu držte zpříma, ramena tlačte dolů a dozadu a zhluboka dýchejte.

7. Vypuďte ze svých myšlenek emocionální bolest a hořkost. Cvičte svoji mysl k prodlévání u božských témat.

8. Máte-li vyrážku, použijte dvacetiminutovou horkou lázeň nohou ve vodě 40 oC teplé. Dojde-li k pocení, zchlaďte se pak chladnou sprchou (asi 18 oC) trvající 15 - 30 sekund. Než se osušíte, naneste přes vyrážku nenavoněnou vazelínu, kterou rychle a zlehka vetřete do kůže, aby se mohla vazelína s vodou spojit do mléčně zabarvené emulze, kterou necháte bez utírání uschnout. Poté se můžete osušit. Dávejte pozor na prochladnutí (které zpomaluje léčení).

Yuche Pines – Centrum životního stylu

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným