ZiskejZdravi.cz

Jarní únava z nedostatku vitamínů - jak jí předcházet i léčit

Příroda se začíná probouzet, ptáci prozpěvují a slunce svítí do naší tváře čím dál více. Jaro je nádherné roční období, které miluje snad každý. Jakým nádherným básnickým způsobem je vyjádřen konec období zimy a začátek toho nejkrásnějšího času roku - jaro. „Vždyť skončila zima, pominuly deště, jsou ty tam. Květinky z půdy prokvétají, přišel čas révu prořezat, hrdliččin hlas je slyšet po kraji." (Bible, Píseň písní 2,11-12). I když poslední roky nemůžeme hovořit o zimě v pravém slova smyslu, přesto se každý tvor, nevyjímaje člověka, těší na naplnění těchto nádherných veršů.

Když ale vysvitne sluníčko, najednou jakoby na nás dopadla tíže minulých měsíců. Svaly jsou unavené, často se ploužíme a ztrácíme chuť do práce. Ráno jsme ospalí, přes den unavení a večer už jsme úplně rozmrzelí. Takovouto jarní únavu bychom mohli přirovnat k dlouhému protahování ze zimního spánku. Jaké jsou příčiny jarní únavy? Jarní únava může být způsobená jednak nedostatkem vitamínů, především vitamínů D, A, B2, C, Dehydratací, zimní nečinností a nedostatkem čerstvého vzduchu.

Doplňte vitamín D

Co má vitamín D společného s jarní únavou? Ultrafialové paprsky ze slunečního záření dopadají na naší kůži a vyvolávají tvorbu vitamínu D. Vytváření vitamínu D v organismu zároveň způsobuje prudkou obranu proti všem škodlivinám. Při jeho nedostatku je náš organismus přetížen všelijakým odpadem a důsledkem toho je jarní únava. Z buněčné hmoty se uvolňují malé dávky tohoto vitamínu do krevního oběhu a působí specifickým účinkem na látkovou výměnu. Nejvýznamněji působí na vyrovnávání poměru mezi vápníkem a fosforem. To znamená, že nedostatkem vitamínu D je nejenom zaplavení našeho organismu škodlivinami, ale také je narušena látková přeměna a výsledkem je únava.

Nejpřirozenějším zdrojem vitamínu D je sluneční záření a pokud chcete předejít jarní únavě, je potřeba na to myslet již v zimě. Když v zimě vysvitne slunce, snažíme se jít na procházku, vystavit obličej slunečním paprskům a pokud je to jen trochu možné děláme si sluneční koupele. Otevřeme okno a vystavíme alespoň některou část našeho těla slunečním paprskům. Když budeme takto celou zimu myslet na dostatečný přísun vitamínu D, předejdeme možná nejenom jarní únavě, ale i nachlazením a nepříjemným virózám. Jak jsme již uvedli způsobuje vitamín D prudkou obranu proti všem škodlivinám. Pokud by jste chtěli užívat vitamín D z prodávaných léčiv, je důležité vědět že je vitamín D ve větších dávkách jedovatý! Pokud se snažíte získat vitamín D opalováním, je potřeba znát rozumnou míru. Přehnaný pobyt na slunci vyvolává úpal, což je vlastně zánět kůže, a je to velmi nebezpečné.

Vitamín A

Dalším vitamínem, který má výrazný podíl na naší jarní únavě pokud ho nemáme dostatek, je vitamín A- axeroftol. Byl objeven v roce 1913. Je to vitamín protiinfekční. Nacházíme ho v másle a vaječném žloutku. V potravinách rostlinného původu ho získáváme v podobě nehotové jako provitamín A - karoten, a teprve v našem těle se proměňuje v účinný vitamín A. Nedostatkem vitamínu A je špatné vidění za šera a jsou zapříčiněny i mnohé choroby sliznic a kůže. Následkem porušení povrchů sliznic, dochází snadno k infekcím v řadě orgánů, například plic, žlučového měchýře, močovodů atd. Mimo toho ale slouží vitamín A i k jiným důležitým pochodům v našem těle a jeho nedostatek má velký vliv na jarní únavu.

Vitamín C

Nedostatek tohoto vitamínu mimo únavy, vyvolává také záněty dásní, viklavost chrupu a známou chorobu, kterou trpěli námořníci, kurděje. Velmi bohatým zdrojem vitamínu C v našich podmínkách je šípek. Denní úhrada vitamínu C se dá velmi snadno uhradit šálkem šípkového čaje. Jinak přes zimu kyselé zelí, brambory a jiná zelenina a ovoce. Potřebu vitamínu C ale neuhradíme, když si jednou týdně sníme dva tři pomeranče, ten přísun vitamínu C musí být pravidelný.

Vitamín B1

Dalším vitamínem, který má co společného s jarní únavou, je vitamín B1. Nacházíme ho v luštěninách a otrubách. Kdo používá celozrné pečivo, nemusí se nedostatku B1 obávat, ale v bílé mouce zcela chybí. Nedostatek vitamínu B1 se projevuje velikou únavností, to znamená, že tento vitamín má velký podíl nejenom na jarní, ale na jakékoliv únavě i během roku. Jeho nedostatek je také příčinou zánětů nervů, otoků a špatné činnosti kloubů. Vynechte ze svého jídelníčku cukr, protože k tomu aby se mohl cukr v těle vstřebat potřebuje mimo jiné právě vitamín B1, kterého se pak v těle nedostává.

Vitamín B2

Další příčina jarní únavy je z nedostatku vitamínu B2. Nedostatek vitamínu B2 dříve nebyl známý, protože se vyskytuje v krmné řepě, tuřínu (kvaka) a také v některých zeleninách. Pokud tedy byli lidé živeni dobrým kravským mlékem bylo zdrojem vitamínu B2 hlavně kravské mléko. Nedostatek tohoto vitamínu B2 se projevuje svalovou slabostí a únavností a také mnoha kožními neduhy. Jestliže někdo trpíte rohovitostí nebo lomivostí nehtů, popraskanými ústními koutky tak rozhodně doplňte vitamín B2. Najdete ho v kvasnicích, obilných klíčcích, zelenině, ovoci, sýrech, vejci, mléku, žitě. Vitamín B2 je tepelně stálý, ale ve velké míře zaniká na světle.

Krásné jaro vám přeje ZiskejZdravi.cz (za přispění přednášek Marie Vavříkové)



Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Nemoci - přírodní pomoc nemocným

Nemoci - přírodní pomoc nemocným